28 De nering van de Niedorpen in de jaren 1936/37 Toen wij in 1956 uit het rustige Nieuwe Niedorp vertrokken om in het veel drukkere Den Helder een groter bedrijf over te nemen, was mijn eerste werk in mijn nieuwe kantoor die zaken op te ruimen die mij niet meer aangingen, en mij te verdiepen in de zaken die nieuw op mij af zouden komen. Ik vond ook nog een boek met de titel: "Handels-adresboek voor Noord-Holland boven 't Y". Van mei 1936 met 25000 adressen. Voor mij niet meer relevant, het was toen al 20 jaar oud. Ik wilde het ook opruimen, maar toch keek ik er in. Er stonden namen in van veel bedrijven die ik kende en ook waarvan er al vele ter ziele waren. Ik zag bedrijfjes met een telefoonnummer dat slechts uit één cijfer bestond! Glimlachend legde ik het in mijn bureau, wel in de onderste lade en helemaal achteraan, want zakelijk had ik er niets aan, maar het was misschien leuk voor later. Eigenlijk is dat "later" nog niet aangebroken maar toch wil ik er wat van kwijt voordat bijna niemand zich meer wat bij die namen voor kan stellen. Omdat ik er zelf al problemen mee had, ging ik voor de nodige toelichting bij een hoogbejaarde Oude Niedorpse dame op bezoek; bij mevrouw Heinis, nu wonende in Winkelmade, hopende dat zij nog veel over het dorp Oude Niedorp wist te vertellen, maar niet alle namen uit die tijd kwamen haar bekend voor. Dat waren dan vooral de neringdoenden uit 't Veld of Zijdewind. Voor de goede orde wil ik me hier dan ook alleen houden aan de namen uit de dorpen Oude Niedorp en Nieuwe Niedorp, zonder 't Veld en Zijdewind, anders wordt dit artikel een bijbel. Ook wil ik het niet zo bont maken om alle namen uit Oude Niedorp en Nieuwe Niedorp uit het boek te vermelden. Ik zou u vervelen. Maar om bijvoorbeeld slechts de mensen met een telefoonaansluiting te noemen zou toch wat te mager zijn. Velen waren in die dagen telefonisch nog niet bereikbaar. Maar wat dacht u van Feijs onder de rubriek "Café's", eigenaar van de "Vergulde Valk", die telefoonnummer "2" had? Dit mede doordat hij ook ingeschreven stond als "Electro-Techn. Bur. met Vertegenw. van PEN". (Onder die rubriek ook aangegeven met Tel. 2.) Deze technische vroege vogel was eerder dan burgemeester Van Baar met Tel. 3. Waarschijnlijk had het gemeentehuis, ook wel genoemd "Secretarie", Tel. 1. Alfabetisch gerubriceerd kom ik bij de "Bakkers", H. Fijma, met zijn prachtige snor, Siemon Klaver van Verlaat 104, en K. Vormer gevestigd aan de Dorpsstraat 77. Onder "Boter, kaas en eieren" staat o.a. H.B. Helleman aan Verlaat 124. Deze man was ook sluiswachter Later zou Piet Heinis, de echtgenoot van genoemde mevrouw Heinis deze melkzaak overnemen en ook de taak van sluiswachter nam Piet er bij. Wel met assisitentie van zijn vrouw die de sluis bediende. Alleen 's nachts moest Piet uit de veren als er door de schippers geblazen werd. Maar zo zei mevrouw Heinis: "het was een goede bijverdienste."

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2000 | | pagina 30