14 Na de steiger van maalderij 'De Toekomst', waarvan ik me overigens niet herin ner dat er ooit een boot lag aangemeerd, had je links nog het mooie huis van De Vries, 'De Skulp', en ergens rechts de vuilnisbelt. Van die belt is niets meer terug te vinden. Opgegaan in een nieuw gegraven toegang tot de jachthaven. Niet ver van die plek, zo'n ietsje meer naar het zuidwesten stond in de 17e eeuw het zo genaamde Officiersmolentje, een kleine houtzaagmolen. Niet te vergelijken met De Drie Gezusters en genoemd naar de meest beruchte officier van de Niedorper Kogge, Herman Hertman van der Woude. Het is niet duidelijk of en in welke mate Van der Woude enig belang in de houtzagerij zelf had. Maar we lopen vooruit. In 1631 kopen de burgemeesteren van Nierop 3 snees en 10 roeden ten zuiden van de Rijd en ten noorden van de weg, 'ontworpen tot een molenworff Dat moet omtrent de voormalige maalderij De Toekomst zijn geweest, misschien iets westelijker. Dat het hier om een houtzaagmolen en niet om een meelmolen ging zal blijken in de loop van dit verhaal. Waarschijnlijk vond de gemeente het van groot plaatselijk belang dat boomstammen hier tot planken werden verzaagd. Maar of de molen er daadwerkelijk gebouwd werd is de vraag, want in 1636, dus slechts een vijftal jaren later, merken we dat Aerian Jansz. Schagers zijn huys, erve en Saechmolen, gelegen een paar perceeltjes westelijker dan de ontworpen molenworf, verkoopt aan Pieter Claesz. Lybes houtcooper van de Hoochtwouder Langereijs. We bevinden ons nu waarschijnlijk op het perceel meteen rechts van 'De Skulp' maar het kan ook best het erf van De Skulp zelf zijn geweest De Skulp aan de z.g. mond van de Rijd. Links is het riet zichtbaar van het recreatieterrein van het Rijderpoldertje. Daar waar het riet eindigt en de passantensteiger begint heeft het zaagmolentje de langste tijd gestaan.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2000 | | pagina 16