11 belangrijke rol bij de inpoldering van Waard en Groet. Zijn dochters waren getrouwd met de drie eigenaars. Een er van, Alida Cornelia, trouwde met Dirk van der Stok die later, zo tussen 1860 en 1900, burgemeester van Nieuwe Niedorp was. Hij erfde de grootste boerderij van het dorp. Deze wordt nu nog steeds door een Van der Stok bewoond. De Drie Gezusters De molen was eigenlijk een tweedehands watermolen afkomstig van de Zuidkade bij Lutjewinkel. Hij werd in 1856 tot zaag molen gepromoveerd en uiteindelijk in 1895 gesloopt. Dat gebeurde dus ruim een eeuw geleden. De bijbehorende drie arbeiders- huisjes onder één kap hebben het veel langer uitgehouden. Tot in de zeventigerjaren van de vorige eeuw. Van der Bel uit Aartswoud heeft ze gesloopt en enkele negen-ruits-ramen aan mij overgedaan die nu achter in mijn boerderij prijken. Daarmee werd een oorspron kelijke situatie hersteld en was er tenminste nog iets gered uit het oude industriële complex. De gemetselde penanten van de zaagmolen zijn enige tijd zichtbaar geweest in een soort vijver. Kennelijk vond men dat bij nader inzien toch niet zo nuttig want de boel is weer dichtgegooid en, als ik het wel heb, bebouwd met 22 garages. Van die dingen die men naar mijn smaak nog best wat meer aan het oog zou mogen onttrekken. Wat betreft de zaagmolen: de te verzagen boomstammen moesten natuurlijk eerst worden'gewaterd'. Dat gebeurde waarschijnlijk in het Kanaaltje. Daar werden ze mogelijk ook per schuit aangevoerd en misschien zelfs als planken afgevoerd. De laatste ophaalbrug Alle bruggen over de voorsloot konden open of waren zo hoog datje er onder door kon varen. Het openen was in de tijd van Arie nog een fluitje van een cent. Met een behoorlijk contragewicht van oude spoorrails ging het brugdek bij het lostrekken van een paar grote grendels bijna vanzelf omhoog. De mooiste brug was de ophaalbrug van Mijts, gelegen tegenover De Roode Eenhoorn. Die trok je met een ketting omhoog. Je kon er gemakkelijk bij op klimmen en als je er het lef voor had over de balken van de bascule balanceren met het trotse gevoel van een jonge evenwichtskunstenaar. De brug verbond als het ware het stokoude café met het oudste deel van de boer derij van Mijts en het prachtige huis waar eertijds de Roosloots woonden. Kaartje uit begin vorige eeuw. Het Kanaaltje (tussen de T en e van Telephoon) is er nog helemaal, maar de zaagmolen is verdwenen.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2000 | | pagina 13