Hoorn weer in Bataafse handen. Op 9 oktober wist Daendels met zijn troepen vanuit Monnikendam en Purmerend Hoorn te heroveren. Dat was niet zo eenvoudig want vele bruggen en wegen waren vernield terwijl de Beemster merendeels onder water stond. Overigens was er elders, zoals in het Geestmerambacht en de Heerhugowaard, ook op ruime schaal land geïnundeerd. Daendels rukt op naar Winkel. Op 10 oktober ontving Daendels orders om naar het dorp Winkel op te rukken. Deze plaats was bezet door een sterke Engelse eenheid onder bevel van Prins William van Gloucester. De voorhoedes van Daendels troepen leverden slag bij Opmeer en aan het Verlaat waar aan de westkant van de ringvaart, net buiten het grondgebied van Oude Niedorp, werd gevochten, 's Middags om drie uur stond de Bataafse hoofdmacht voor de Langereis waar de bruggen waren afgebroken. Een gedeelte van de troepen trok naar Aartswoud waar door de Engelsen op de zeedijk een schans was opgeworpen. Na enkele welgerichte schoten afgevuurd door de rijdende artillerie sloegen de Engelsen op de vlucht in de richting van Winkel. Het andere deel van Daendels troepen had inmiddels een brug over de Langereis weten te leggen waarover zij ook in de richting van Winkel trokken. Beducht voor de Bataafse overmacht ontruimden de Engelsen het dorp om zich op Kolhorn terug te trekken, 's Avonds om 8 uur werd Winkel door Daendels bezet. De volgende dag liet hij bij Lutjewinkel en de Boerensluis versterkingen aanleggen waarachter zijn troepen zich konden verschansen. Indien er order daartoe zou worden gegeven kon van hieruit een aanval plaats vinden op de Engelsen die zich in Kolhorn hadden verschanst. -5- Een foto van Winkel in de 18e eeuw.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1999 | | pagina 7