-14- gedupeerde boeren maakten aanspraak op een schadevergoeding van gemiddeld 80 per wagen en tuig. In Nieuwe Niedorp was voor het vervoer van bagage en van Bataafse soldaten de snipschuit van J. van der Stok gevorderd om 23 dagen lang tussen Nieuwe Niedorp en Alkmaar te varen. De damschuit van Jan Simon de Wit werd voor 16 dagen gevorderd. De schuit van Simon Scholten voor de duur van 14 dagen. Voor elk vaartuig werd een vergoeding van 3 per dag in rekening gebracht. Achtergelaten paarden, wagens en goederen Generaal Motz had, bij de terugkeer naar Engeland in november 1799, bevolen dat alle in Den Helder achtergebleven paarden, wagens en voorraden onpartijdig verdeeld moesten worden onder de grootste slachtoffers van de oorlog. Dit blijkt voor een aantal plaatsen in het gebied van de oorlogshandelingen ook te zijn gebeurd maar vrijwel zeker met in onze dorpen. Hooilevering De boeren waren verplicht om hooi te leveren voor de rij- en trekpaarden van de strijdende legers. In Nieuwe Niedorp leverden 13 boeren 60 wagens hooi van 5000 kg per wagen aan de Engelsen. Van 10 oktober tot 24 november zijn er door 35 boeren 209 wagens hooi aan het Bataafse leger geleverd waarvoor een vergoeding van 20 per wagen in rekening werd gebracht. "Kaggels" en wijn In Nieuwe Niedorp was het hoofdkwartier van de Bataafse troepen in het raadhuis gevestigd. Op order van Generaal Daendels moest er een nieuwe "kaggel" geplaatst worden. Deze werd voor rekening van de gemeente gekocht bij J. Blom in Alkmaar voor de somma van 50. Ten behoeve van de officieren zijn er toen ook 6 ankers wijn aan het hoofdkwartier geleverd voor 140. (6 ankers betekende een hoeveelheid van 265 flessen). Gebrek aan brandstof Voor verwarming van de verblijfsruimten en het koken van voedsel moest er 200 jaar geleden nog gebruik gemaakt worden van turf en hout. Om het vuur brandende te houden haalden de soldaten niet alleen de houten hekken uit de weilanden maar ontvreemden ze ook de houtvoorraad bij de burgers. Ze ontzagen zich zelfs niet om enkele houten woningen grotendeels af te breken om als brandstof te gebruiken voor de kachels. De woning van Sijmon Molenaar uit Oude Niedorp werd voor dat doel geheel afgebroken, wat een schadepost voor hem betekende van 800. Er zijn toen in die gemeente ook enkele woningen ten dele afgebroken voor het brandhout. In andere dorpen verdween er eveneens veel hout van woningen in de kachel. Dit was onder andere het geval met het weeshuis in Winkel. Als gevolg van onvoorzichtig stoken van de kachel ging de Doopsgezinde Vermaning van Barsingerhorn in vlammen op.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1999 | | pagina 16