-13- In september 1799 zijn er door de Bataafse officieren 41 mannen uit Oude Niedorp opgeroepen voor het maken van batterijen bij Langedijk. Deze mensen werkten ook nog tijdens de slag van 19 september met groot levensgevaar aan de batterijen in het noordeinde van Oudkarspel. Vorderen van paarden. Op last van Hendrik Motz, Commissaris Generaal van het Engelse leger, moesten er op 8 september 1799 door de boeren paarden voor het Engelse leger worden geleverd aan het hoofdkwartier in Schagerbrug. De paardenbezitters uit Oude Niedorp en van het Verlaat verschenen met in totaal 39 paarden waarvan er 11 stuks werden gevorderd. Nieuwe Niedorp leverde 30 paarden in Schagerbrug af, Winkel 26 stuks. Volgens toezegging zou er gemiddeld voor ieder geleverd paard een bedrag van 120 uitbetaald worden. Uit de in Winkel aangelegde lijst blijkt dat de werkelijke waarde van de geleverde dieren tussen 75 en 240 per paard lag. Het gemiddeld uitgekeerde bedrag werd dan ook naar evenredigheid verdeeld. Wie een paard van een hoger geschatte waarde dan 120 had geleverd ontving meer en wie een paard van minder dan 120 had geleverd ontving minder dan 120. Overbrengen van berichten Het overbrengen van belangrijke berichten vanuit het Engelse hoofdkwartier in Schagerbrug naar elders in de Kop van Noord-Holland gelegerde troepen was in 1799 niet zo eenvoudig. Een brief die bijvoorbeeld in Enkhuizen bezorgd moest worden werd eerst naar het gemeentebestuur van Winkel gebracht waar men een verklaring van ontvangst afgaf die retour naar Schagerbrug ging. Vanaf Winkel bracht een betrouwbare gids de brief vervolgens naar de magistraat van Hoorn. Deze gaf een ondertekende verklaring van ontvangst mee terug naar Winkel. Het stedelijk bestuur van Hoorn droeg er zorg voor dat de brief in Enkhuizen werd bezorgd. De brenger van de brief kreeg een ontvangstverklaring mee terug naar Hoorn. Gevorderde schuiten en boerenwagens Voor onder meer het bagagevervoer van zowel de Engelse als de Bataafse troepen werden meerdere keren met paarden bespannen wagens gevorder inclusief de benodigde voerlieden. De gemeente stelde dan bij loting vast wie een wagen, paard of voerman beschikbaar moest stellen. Nieuw Niedorp, Oude Niedorp, Winkel en Barsingerhorn leverden ieder voor kortere of langere duur 12 tot 18 wagens met paarden en voerman. Voor het gebruik werd een dagelijkse vergoeding gerekend van 5 per wagen met voerman. In Winkel zijn bijvoorbeeld het volgende aantal wagens gevorderd: 5 wagens naar 't Zand 1 wagen naar Grote Keeten 2 wagens naar Callantsoog 1 wagen naar Wieringerwaard 2 wagens naar Schagen 1 wagen naar Avenhorn In Oude Niedorp raakten Hendrik Gelder, Jacob Swaag, Klaas Zeeman, Louris Groot en Albert de Smet, ieder een wagen met paardentuig aan de Engelsen kwijt. De

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1999 | | pagina 15