Nou denk je dat iedereen dat zelf maar moet bepalen, maar de overheid wil die kwetsbare boer graag tegen alle mogelijke naburige protestanten beschermen. Tegen zichzelf beschermen heet dat tegenwoordig. Laatst sprak ik een jonge boer die de ontluisterde Kieftenburg aan de Hogebierenweg, tot mijn grote genoegen, al weer veel van zijn oude glorie had teruggegeven. De Hogebierenweg heeft een hoge landschappelijke waarde, dus alles wat daar gebeurt is van belang. Ik complimenteerde hem en vroeg hoe het een en ander was gegaan. Hij vertelde me, dat hij eigenlijk nét niet genoeg 'eenheden' had om de boerderij volledig te mogen gebruiken en bewonen. Die eenheden slaan op de landerijen. Door de persoonlijke bemoeiingen van de vorige burgemeester, die als ik het wel heb zelf boerenzoon was en toevallig veel oog had voor ons Westfriese landschap, kreeg hij toch toestemming. Van die zogenaamde eenheden -s.b.e.'s als ik me wel herinner - had ik tot op dat moment nog nooit gehoord. Mijn informatietocht langs verscheidene gemeentehuizen had die belemmerende maatregel nog niet opgeleverd, terwijl de milieuproblematiek en het dreigende dichtslibben van de ruimte overal aan de orde was. Duidelijke artikelen over welstand, over waardevolle en gezichtsbepalende stolpen zijn in deze door de regelgevers kennelijk vergeten. En dat is onvergeeflijk. Men zal zo wel heel gemakkelijk het kind met het badwater weggooien. Wat stelt die ideale ruimte voor als je iets waardevols in het landschap rustig naar de knoppen mag laten gaan. De Kieftenburg nu -18-

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1998 | | pagina 19