-13- vriendelijk. Op het plein ernaast was elk jaar de Pinksterkennis. Daarnaast hadden we begin september Schutkermis bij het andere café. In het gebouwtje achter de auto was vroeger het badhuis. Thuis had vrijwel niemand vroeger behoorlijke badgelegenheid en hier kon je onder de douche. Een ware sensatie! Zover ik me kan herinneren waren er twee douchecellen. Het gebouwtje stond immer stijf van de stoomwolken, het was er broeierig heet. Meestal waren er lange wachttijden. Dat had ik er, de enkele keer dat ik er heen mocht, voor over. In die tijd werd het badhuis beheerd door Cor Groot, die soms ook handelde in petroleum en vis en misschien nog wel in meerdere zaken. 'Schapen wassen', een jaarlijks terugkerende happening. Schapen wassen, officieel schijnt men 'dippen' te zeggen, was voor ons elke keer weer een attractie. Nieuw Niedorp en de naaste omtrek waren, zoals al eerder opgemerkt, nogal agrarisch getint. Veel boeren hadden naast koeien ook een koppel schapen. Deze dieren zijn nogal gevoelig voor schurft en allerlei ongedierte, zoals luizen, teken, maden, mijten enzovoorts. Dit kan onder andere bestreden worden door de dieren onder te dompelen in een bak gevuld met een desinfecterende vloeistof. Het gebeurde toentertijd op een vrij primitieve manier. De schapen stonden niet te trappelen om hun onvrijwillige bad te ondergaan. Ze begrepen natuurlijk niet waarom dat nu allemaal moest. Ze werden daarom met niet al te zachte, zeg maar gerust harde, hand de bak ingedreven of erin getild, wat nogal wat kracht kostte. In de bak beland werden ze flink ondergedompeld, waarna de beesten na korte tijd proestend en snuivend weer de bak uitkwamen. Ze begonnen zich onmiddelijk flink uit te schudden, wat ze onderweg terug naar huis nog een tijdje voortzetten. De dorpsstraat kon nog dagen stinken, niet alleen naar het desinfectiemiddel, maar ook naar de uitwerpselen. Om de schapen techtstreeks naar de wasplaats te leiden werden 's morgens vroeg in het dorp de bruggen afgesloten met ladders, trapjes en andere zaken en de tuinhekken werden zoveel mogelijk gesloten. Het hele dorp stond op zo'n dag min of meer in het teken van het schapen wassen. De happening vond plaats bij de slagerij van Langedijk, vlak achter ons huis. We holden er uit school heen en stonden er met onze neuzen boven op. De werkzaamheden bij de bakken stonden onder leiding van Reijer en Willem van Zoonen. Helaas is een foto van vroeger jammer genoeg niet beschikbaar. Het systeem is echter nauwelijks veranderd. Ik vond het onderwerp te leuk om te laten lopen. Het hield me als kind namelijk heel erg bezig.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1998 | | pagina 14