4 Mijn jeugdjaren in Nieuwe Niedorp', door W.J. Rempt te Heerhugowaard. Aflevering 2. Deze foto van het centrum van het dorp geeft een beetje inzicht in de bedrijvigheid langs de dorpsstraat in vroeger jaren. Van links naar rechts zien we achtereenvolgens de smederij van Jan Vermeulen. Hier werden onder andere paarden beslagen. Als ik er over nadenk dringt de specifieke, branderige geur daarvan weer in mijn neus. Ik keek er graag naar. Dan zien we het huis van Sanders. Dries Sanders had een kleine drankenhandel annex bottelarij. Hij voorzag diverse café's in de omgeving van dranken. Hij reed met een kleine vrachtauto met massieve banden. Het was een feest als je met hem mee mocht. Daarnaast de manufacturenzaak van Gert Keuken. De winkel was afgeladen vol en zelden hoefden de klanten teleurgesteld te worden bij het zoeken van garen, band, knopen, en dergelijke zaken. Vervolgens de bakkerswinkel van Visser. Hier deden vooral de Sinterklaasetalages ons watertanden. Met onze neuzen tegen het glas stonden wij ons te vergapen aan alle uitgestalde lekkernijen, ons afvragend of Sinterklaas wel wist waar onze voorkeur naar uitging. Hiernaast Café 'De Rode Eenhoorn.' De 'gelagkamer' hiervan was bereikbaar d.m.v. een stenen trap van enkele meters hoog. Op die trap gezeten kon niemand je zien en je kon menig dorpeling flink laten schrikken door je daar op te schuilen en ineens een harde schreeuw te geven als ze voorbij liepen. Je kon je 'dood schrikken.' Ook voor ons geen ongevaarlijke situatie, tenslotte was niet elke dorpeling even tolerant en/of -12- Het 'centrum' van het dorp. (foto uit 1969)

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1998 | | pagina 13