Weer een grote verbouwing volgde in 1856. Volgens het bestek uit dat jaar werd de begane grond van het westelijk deel als schoollokaal ingericht; daartoe werd het verbonden met het aan de noordzijde gelegen schoolgebouw. De waag werd verplaatst naar het oostelijk deel. Voorts werd de vloer van de tweede verdieping van het oostelijk deel 'op gelijke hoogte met de Raadkamer' gebracht. Omdat deze ingreep consequenties had voor de zuid- en oostgevel werden deze vernieuwd en voorzien van een nieuwe vensterindeling ('met de vereischte licht en deurkozijnen'). Om een evenwichtig beeld te houden, werden ook de west- en de noordgevels vernieuwd. Het streven naar symmetrie speelde ook elders een rol, want omdat de schoorsteen op de foto van vóór 1923 niet op het eind van de nok staat, mogen we aannemen dat de nieuwe oostgevel circa 1 m. naar het oosten is verplaatst. Door deze ingreep werd de zuidgevel zoveel verbreed dat de hoofdtoegang in het midden kon worden geprojecteerd. Door deze ingrepen kreeg het raadhuis het karakter van een 19de-eeuws herenhuis. 1895: de toren verbouwd Verbouwing 1856: symmetrisch en functioneel Op 9 november 1895 hebben de Burgemeester en Wethouders een openbare aanbesteding gehouden voor het 'afbreken en weder opbouwen van den toren van het Raadhuis'. De werkzaamheden zijn in 1896 uitgevoerd. Het is mogelijk dat de twee -10- 5 Raadhuis te Winkel vóór 1923. 6 Raadhuis te Winkel in 1968 foto's: RDMZ, G.J. Dukker).

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1998 | | pagina 11