Helder ^/VA'v Reizingen nog zeggen: per manschap wordt er djie centen afgehouden voor gebjoken juiten. Hij was de rollende r niet machtig. Het middageten was in de regel slecht. Eerst ging het nog wel, maar later in het voorjaar werd het steeds slechter door de inferieure kwaliteit van de aardappelen. Waren eerst de dagen van aardappelen en groenten het meest geliefd, later hadden wij nog liever bonen of snert. Bij de aardappels kreeg je een portie koevlees van de allerslechtste kwaliteit. Of er ook vlees van noodgeslachte dieren bij was weet ik niet, maar slecht was het. Ik heb ook nooit slechter eten gehad dan in Den Helder. Maar in mei ging het gerucht, jongens wij krijgen nieuwe voeding en waarachtig, er werd een proef genomen om ons 3 of 4 maal per week een karbonade te verschaffen. Dat was een feest, maar het duurde maar heel kort. Het stukje zoolleer kwam er weer voor in de plaats. Ja, er valt met varkensvlees lang niet zo te knoeien dan met rundvlees en dat zal wel de oorzaak geweest zijn, want een stelletje knoeiers was het daar. Misschien moet ik dit nog wat toelichten. Kijk het is zo, als er 15 koeien voor de slacht zijn, dan zijn er wel 10 of 12 kwaliteiten en dat is bij varkens zo niet het geval. En het allerslechtste koevlees was natuurlijk voor ons. O»*} 5. 27 Een 19e-eeuws afbeelding van Fort Erfprins en omgeving. Het was inder- d groter dan de hele stad (Den) Helder.Het is ook nu nog steeds in militair gebruik en vormt met zijn wallen en grachten een karakteris tiek deel van het landschap tussen de stad en Huisduinen.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1997 | | pagina 28