24 Die zagen het op hun toen al diep ingeklonken landerijen niet meer zitten. In 13 39 telde Winkel, volgens het register van de Rekenkamer nog maar 100 mannen. Maar misschien dat het opkomende zeewater en het noodzakelijk terugleggen van de zeedijk daarbij een grote rol hebben gespeeld. Het lijkt mij in elk geval aannemelijk dat een aanzienlijk deel van de oorspronkelijke Winkeler Made toen verloren is gegaan. Waterdichte bewijzen zijn hier natuurlijk nog niet geleverd en verschil van mening is en blijft heel goed mogelijk. Jan Beenakker stelt in zijn bekende boek "Van Rentersluze tot strijkmolen", dat ons landschap er omstreeks 1500 nog tamelijk vlak bij lag en dat de grote rug van het Gat van Bergen er nog niet boven uitstak. Latere problemen met de waterhuishouding waarbij o.a. de Weere- en Moerbeekerpolder gesplitst moesten worden en hier en daar molens bijgeplaatst, zouden volgens hem te wijten zijn aan het dan pas opduiken van de grote rug. Ik denk dat hij zich vergist. Het klopt m.i. niet met het voor komen van oude kavelindelingen in de Kostverloren polder waarbij beekjes (beetsen) een belangrijke rol speelden, (zie infoblad nr. 28) Wie geïnteresseerd is in de opvattingen van Beenakker, gelar deerd met een schat aan gegevens over onze gemeente, loopt maar eens bij de goedkope boekwinkel van De Slegte binnen waar zijn mooi gebonden werk in de ramsj ligt.. Jan Keuken De Oude Niedorper Gouwsloot (Ga-sloot) stopte oorspronkelijk waarschijnlijk niet zo abrupt bij de Terdiekerweg, maar liep gewoon door langs 't Paadje.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1997 | | pagina 25