23 Het lijkt een beetje vreemd, dat men een duidelijke omweg voor lief nam om in Terdiek of Oude Niedorp te komen, maar daar zag men vroeger minder tegen op dan tegen de ellende van een steeds doorweekt pad. Ik houd het op de Terdiekerweg (hoewel de Oudeweg eigenlijk ook wel zou kunnen.) Voor de Niedorpermade zal het wel geen verschil maken, want ik veronderstel, dat deze made uiteindelijk de directe voorloper is geweest van de Niedorperpolder Hier lag dus mogelijk een Egmonds leen in de vroegere Niedorper made. Gezicht vanaf de Terdiekerweg die aanvankelijk gewoon Heerweg heette. Welke delen bij tijd en wijle geschikt waren om als hooiland te dienen hing af van onvoorspelbare weersomstandigheden en vooral de hoogte der landerijen. Oude Niedorp zal het vast heel moeilijk gehad hebben. Terdiek heette in 1343 nog 'Op der deke1 dat let terlijk vertaald wordt met 'in het riet aangezette ruigte'. Dat zegt wel iets. De omgeving stond anderhalve eeuw voor de uitein delijke inpoldering kennelijk al herhaaldelijk blank. We lezen, dat er eigenlijk al in de 14e eeuw bij voortduring sprake was van grote wateroverlast in dit gebied. Akkerbouw werd daardoor op veel plaatsen onmogelijk. In Westfriesland brachten de tienden -de belastingen op de graanoogst- in de tweede helft van de 14e eeuw zelfs zo'n 75 minder op. Veenboeren werden gedwongen over te gaan op vetweiderij en zui- velproductiemaar vertrokken ook in groten getale naar de opkomende steden. Of zelfs naar de andere kant van de Zuiderzee.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1997 | | pagina 24