iipfl 22 Dit natte gebiedje vond men kennelijk zeer geschikt om er eenden kooi te vestigen. In de legger van 1t Lantschot der stede Nieu- dorp 1669 staat onder nr. 592 dat het hier ging om 'de Bijlbosch van de Castercomme daer zijn kooij van gemaakt is' Op een kadas trale kaart uit 1819 is de kooi nog als een bijna rechthoekige vijver weergegeven, de oude vangpijpen zijn eraf. Iets zuidwestelijk van de kooi, grenzend aan de Herbergsloot lag het mientgebied van Nieuwe Niedorp. Via de Vijverweg waren de landerijen van de gemeente bereikbaar. In de legger van 't Lantschot heeft men het o.a. over de meenteboschen maar daar moet men zeker geen bossen in de huidige betekenis onder verstaan. De oorspronkelijke betekenis was al van 'riet en struikgewas' langzamerhand gereduceerd tot gewoon 'perceel' zoals bijv. in een 'bosch groedtland', een perceel weide-grond. Zou men dan hier de Niedorper made kunnen vinden? Nee, waar schijnlijk niet, zoals uit het volgende zal blijken: In de bundel Ons Voorgeslacht (maandblad v/d Zuid-Hollandse Ver. voor geneal.) 1979, Repertorium op de lenen v.d. hofstede Egmond, valt te lezen dat in de Niedorpermade 15% geers wordt beleend. En wel van 1413 tot 1500. Daarna verdwijnt de naam made en heet het gewoon 'in Nie dorp' Dat moet haast wel samenhangen met het inpolderen van onze drassige landerijen met behulp van de eerste windwatermolens. In 1569 is er vervolgens ineens sprake van een 'heerweg' aan de westkant van het leen. Van zogenaamde Heerwegen kan men zeggen, dat ze hier in het alge meen de belangrijkere wegen vormden zowel in als tussen de dorpen. Waar zou in 1569 (de 80-jarige oorlog is net begonnen) een nieu- weg zijn aangelegd? En dan bij voorkeur in een laag liggend gebied. De keuze gaat dan al gauw tussen de Oudeweg en de Terdiekerweg De namen zeggen hier weinig. De Oudeweg werd ook Terdiekerweg ge noemd en verdiende het predikaat oude door vergelijking met een tijdelijk weggetje van veel latere datum. Dat weggetje lag pre cies op de scheiding tussen de Niedorper- en Oosterpolder. Wanneer we kijken naar de nogal vloeiende wijze waarop het Paad je aan de Terdiekerweg vastzat lijkt het wel alsof dit oorspron kelijk de normale verbinding is geweest. Als we verder letten op de loop van de meer uitgesproken ruggen binnen de zogenaamde brede kreekrug (geomorfolo- gische kaart) die zowel Ter- diek als het Paadje een wat steviger ondergrond verschaf ten, dan zou het kunnen zijn dat men heel lang geaarzeld heeft met de aanleg van de rest van onze Terdiekerweg. Kadasterkaartje van de splitsing Terdiekerweg en 't Paadje uit 1819 »ot v ik- r Gouwslo

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1997 | | pagina 23