21 Het jaartal 1345 is bovendien interessant, omdat de Westfriese- dijk omstreeks 1334 een stuk naar binnen werd gelegd. Het is niet of nauwelijks aannemelijk, dat iemand het klooster wilde verrassen met pas buitengedijkt land dat aan de zee werd prijs gegeven. De Winkeler made moest dus, tenminste gedeeltelijk, nog intact zijn. Waar zou dat geweest kunnen zijn? Zeer waarschijnlijk in het laagste deel en dat bevindt zich oostelijk van de grote bre de kreekrug van het zogenaamde Gat van Bergen. Als een lang ge rekte strook langs de zeedijk met een ietsje verbreding in het Zoutkaag- en Weeregebied. Als we als scheidingslijn tussen 'hoog' en 'laag' 1 meter onder N.A.P. hanteren (er liggen nu eenmaal eeuwen van inklinking achter ons) loopt de lijn in het noorden precies langs de Hoogsloot richting Kolhorn. En verder zo'n beetje langs de OosterzwetslootBeide zijn op het kaartje niet ingetekend om het beeld eenvoudig en overzichtelijk te houden. Of de made, zoals wel beweerd wordt, in het Zoutkaag- en Weere gebied moet worden gezocht, is heel goed mogelijk.Het feit, dat daar de Mient oftewel de gemeenschappelijke gronden lagen kan als een kleine voorlopige aanwijzing worden gezien. Maar als het gebruik van de andere lage terreinen feitelijk dezelfde is geweest, en daar ziet het naar uit, zou de hele strook annex het buitengedijkte gebied tot Winkelmade hebben kunnen behoren. Zoals het kaartje laat zien lag de weg tussen Winkel en Nieuwe Niedorp waar het nieuwe gemeentehuis gevestigd is vrijwel midden op de brede kreekrug. Wat dat betreft misschien de slechtst denk bare plaats voor De Meet. Aan de westelijke kant van de kreekrug lopen de terreinen van Nieuwe Niedorp in een nogal grillige lijn afwaarts. De grote inham noordoostelijk van 't Veld is in ons vorige info nummer uitgebreid aan bod gekomen i.v.m. 'beetsen' en een prach tige oude veerverkaveling die helaas teloor is gegaan. Er niet ver vanaf, zuidoostelijk van 't Veld, is er richting Wes- terweg ook sprake van een soort inham, zij het wat minder uitgesproken. Het kostte kennelijk toch nogal wat moeite om dit relatief diepere deel in exploitatie te nemen en enigszins droog te houden. De kavelvormen waren tot voor kort zeer onregelmatig en staken duidelijk af bij de noordelijke en zuidelij ke percelen. Ook hier hadden we m.i. te maken met oorspronkelijk werk van voor de inpolde ring omstreeks 1500.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1997 | | pagina 22