Historisch Niedorp heeft zich juist in deze omgeving behoorlijk geweerd. De restauratie van de sluis, de terugkeer van het klokkentorentje op 't dorpshuis, het behoud van de knotwilgen langs de Oosterweg. Het lijkt misschien genoeg, maar we zijn er nog niet klaar mee. Bij de grote verkaveling in de jaren 70 zijn we veel historisch interessant water kwijtgeraakt. Zo zijn daar de Mientsloot, de Winkeler Voorsloot, de Nieuwe Sloot bij de Rijd, de Boomervaart en de vaart naar Winkel.. Tegenwoordig ziet men er echter kennelijk niet tegenop nieuwbouw wijken uitgebreid van brede wateren te voorzien en in allerlei steden gaat men warempel gedempte grachten weer in de oude luister te herstellen. Dat onverwachte eerherstel is nogal opvallend. Van steeds bredere verkeerswegen in de bebouwde kommen heeft men duidelijk z'n bekomst. En water is leven, niet waar. Wij zullen proberen die oude Boomervaart in de toekomst weer tot het kanaal te laten doorlopen. Dan ligt de Oosterweg er aan die kant tenminste weer enigszins normaal bij. En wat ons betreft, ongeacht of daar binnen afzienbare tijd nog een nieuwe woonwijk komt of niet. Als we nu doorrijden naar de molen van de Oosterpolder en daar afstappen zien we links, een beetje evenwijdig aan het kanaal, een oude smalle wetering die in de loop van de tijd door instortende kanten wel wat op een beekje is gaan lijken. Dat is de Herbergsloot die er al heel lang was voor dat deze molen gebouwd werd, en zeker ook al lang en breed voor de Cost Verlooren polderkade en de ringvaart werden gegraven. Tussen de molen en het gemaaltje door zien we hem aan de andere kant met een flauwe bocht in de richting van Winkel lopen, een stuk breder weliswaar, maar dat hoort nou eenmaal vlak voor een molen of een gemaal. Deze lange sloot getuigt nog van een middeleeuwse afwatering. Er is voorshands geen reden om aan te nemen, dat hij ergens bij de Winkeler bannengrens zou moeten stoppen. Hij sloot aan bij de Winkeler Voorsloot, of was daar misschien zelfs een wezenlijk onderdeel van. Aan het recht doorlopen van oude kavelsloten dwars door de Herbergsloot was goed te zien dat de opstrekkende strokenverkaveling in elk geval ouder moest zijn dan de sloot zelf. Voor Winkel is zo'n conclusie niet te trekken. Ons Paadje vertoont een zekere evenwijdigheid met de Herbergsloot, maar vlak na de ban nengrens wordt deze evenwijdigheid van de Winkeler Voorsloot en de oude Limmerschouw, met inbegrip van de knik bij de Scheidersweg, buitengewoon opvallend. Dat moet haast opzettelijk gebeurd zijn en het lijkt alsof het tussenliggende Nieuwe Niedorp hierbij nog geen enkele rol speelde, alsof het niet of nauwelijks bestond, meer aan wijden, want anders wijken we te veel af. Ergens aan de westelijke kant van de Herbergsloot en aan de andere kant van het kanaal stond de mo len die de Cost Verlooren polder van zijn overtollig water moest verlossen. Een van zijn opvolgers staat er nog, de wieken zijn er al lang af en het gemaal er naast is ook al weer een tijdje tot zwijgen gebracht. Het nieuwe gemaal De Kampen, aan het eind van de Kamperweg regelt bijna alles vol-automatisch tegen woordig. Zonder molenaar, zonder machinist. Aan de andere kant van de brug dalen we af en slaan nog even een blik op een restant Boomervaart met daarnaast de oorspronkelijke Oosterweg en natuurlijk de rij knotwilgen die tegenwoordig om de haverklap wel erg rigoureus kaal worden geschoren. We zullen er nu maar geen woorden o

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1997 | | pagina 4