Tussen de huizen door zien we af en toe in de verte een glimp van de molen van de Oosterpol der, nog net niet aangeraakt door nieuwbouw. Linden en beuken sieren de Voorsloot die gelukkig aan dempingswoede is ontkomen en aardig breed is gebleven, vooral bij de boerde rijen. Daar keek men kennelijk niet op een metertje grond. Bij de grootste boerderij is de sloot op z'n mooist. Veel water met vlak daarnaast allerlei geboomte en een traditioneel gebouwd voetbruggetje leveren met elkaar een alleraardigst dorpsgezicht op. We naderen dan al spoedig de plaats waar hij als ringvaart naar links buigt. Daar is het ineens Holland op z'n smalst. Er kan nog net een kleine boot door, terwijl dit punt wellicht eens een belangrijke vaarverbinding vormde met Kolhorn en 't tussenliggend gebied. Maar de moei zame vaartocht door de bebouwde kom, waar natuurlijk niet te zeilen viel zal de schippers wel dermate zijn gaan tegenstaan dat de Nieuwe Sloot er gewoon moest komen. Daarbij zal een toename van het aantal molens aan de westelijke kant van de Niedorperkogge ook wel een belangrijke rol hebben gespeeld. En dan zitten we nog maar in 't begin van de 16e eeuw, laten we zeggen zo omstreeks 1530. De vaart buigt even naar het noorden en al spoedig weer naar rechts richting Oosterweg. De grond aan het zogenaamde Laagzijdje blijkt hier niet zo laag, want zelfs de slootjes tussen de achtertuinen horen bij het boezemwater. Vandaar deze merkwaardige bocht. Dat stukje hoge kreekrug hoefde uiteraard niet ingepolderd te worden en kon mooi aan de buitenkant blijven. De vaart die hier inmiddels Boomervaart zou moeten heten stopt tegenwoordig abrupt bij de Oosterweg. Vaak heb je hier een schitterend gezicht over het nog niet gedempte water naar de oude boomgaarden van Van Moorselaar -Van der Stok en de kerktoren die er net zo'n beetje boven uitsteekt. Volgens schoolplaten en vergeelde ansichten hoorden dorpen er aan de buitenkant zo uit te zien. Situatie Voorsloot-Boomervaart eerste helft 19e eeuw. Rechtsonder de sluis, helemaal links een voorganger van de grote boerderij van Van Moorselaar-Van der Stok. Rond de indertijd al smalle doorgang naar de Boomervaart enkele boerderijen die inmiddels verdwenen zijn.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1997 | | pagina 3