Aardappelen- en Groentemarkt. 16 Gezien de reeds begonnen werkzaamheden tot aanleg van de tramlijn Schagen-Wognum, wat een snel vervoer van tuinbouwproducten naar onder meer de grote steden mogelijk zou maken, verwachtte men een bloeiperiode voor de tuinbouwsector in onze omgeving. De commissie van onderzoek bestond uit de heren K.Breebaart Jzn., H.Komen Hzn. te Winkel, D.Kuilman, W.C. Visser te Nieuwe Niedorp en J.L.Strijbis te Oude Niedorp. In de zaal van P. Haringhuizen te Nieuwe Niedorp gaven de commissieleden op 5 januari 1898 ten overstaan van een groot aantal belangstellenden, verslag van hun bevindingen. Informatie was ingewonnen bij diverse personen in de tuinbouwgebieden van Westfriesland en de Langedijk. Op deze wijze was een goed inzicht verkregen over welke producten alzo wer den verbouwd, hoe de markten werden geregeld, de meest verkochte landbouwproducten, de globale jaarlijkse groente-omzet en dergelijke. Tijdens deze informatieve bijeenkomst gaven zich 71 personen op als lid van de op te richten vereniging voor de groentehandel. Men dacht zo'n 76 ha land te bestemmen voor de groenteteelt. Op 8 januari 1898 volgde een tweede bijeenkomst in de bovenzaal van W.Smit te Winkel. Deze avond was minder druk bezocht, er waren een veer tigtal personen aanwezig. Aan het eind van de avond gaven zich 39 personen op als lid van de op te richten vereniging. Men dacht in Winkel ongeveer 26 ha land te kunnen be stemmen voor de groenteteelt. Hoewel het totaal van klein 100 ha land te gering werd bevonden, was men er van over tuigd dat het aantal ha voor de groenteteelt spoedig zou toenemen. Er werd een commissie benoemd, waarvan de leden zich zouden beijveren om meer tuinbouwers te werven als lid der vereniging. Eind januari 1898 vond in De Prins Maurits te Nieuwe Niedorp een ledenvergadering plaats van de in oprichting zijnde vereniging tot bevordering der groentecultuur. Tijdens de vergadering werd besloten dat de naam van de groentevereniging zou luiden De Niedorper Kogge. Er werd een bestuur voor de vereniging benoemd met als voorzitter D.Kuilman uit Nieuwe Niedorp. Bij de behandeling van de uit 32 artikelen bestaande sta tuten kwamen de tongen goed los. Dit onderdeel nam dusdanig veel tijd in beslag, dat vele aanwezigen de ver gadering voortijdig verlieten om reden dat zij de volgende morgen weer vroeg uit de veren moesten voor de dagelijk se werkzaamheden. In de statuten werd onder andere opgenomen, dat er in het gebied van de groentevereniging De Niedorper Kogge, onder goedkeuring van het hoofdbestuur, tevens onderaf delingen gevestigd konden worden. De groentenvereeniging //de Nie dorper Kogge" zal bij het station Noord-Schakwoude, een Aardap pelen- en Qroentenmarfct openen op Dinsdag* 5 Juli 1898, des namiddags ten 2S/, uur I (gewone tijd). lederen DINSDAG, DONDERDAG en VRIJDAG zal vervolgens op hetzelfde uur de markt aanvangen. Iedei verbouwer, onverschillig in welke gemeente hij woont, kan op de markt aanvoeren. Hij moet echter lid der vereeniging zijn, tegen een contributie van f 0.50 per jaar, ev zich onderwerpen aan het marktregll- ment en de voorschriften van het Hoofdbestuur, (staande de markt kan hij zich nog als lid doen inschrijven). Het marktgeia bedraagt 2 percent van de opbrengst. De koopers worden uitgenoodigd de markt te bezoeken. Het Hoofd bestuur zal zooveel mogelijk op hunne wenschen letten. Namens het Hoofdbestuur, D. KUILMAN, Voorzitter. J. G. v, EDEN, Secretaris.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1997 | | pagina 17