15 Hierbij dient zich de vraag aan; werden er voordien dan geen land- en tuinbouw producten naar elders verkocht? Voor deze vraag raadplegen we de land- bouwverslagen uit de gemeente Winkel en lezen daarin, dat b.v. in het jaar 1855 de groenten van ongeveer 1XA ha land langs de huizen uitgevent worden. In 1895 wordt het fruit van 45 boomgaar den met een oppervlakte van totaal 20 ha uitgevent langs de huizen, maar ook per boot vervoerd naar onder meer Alkmaar en Amsterdam. In die jaren werd de verbouw van kool eveneens ter hand genomen, met in 1894 8 ha rode kool, 4 ha witte kool en 2 ha sluitkool. Gelijktijdig begon zich de teelt van bollen zoals tulpen, krokussen en narcissen te ontwikkelen. In 1879 was men daar be scheiden mee begonnen. In 1915 was een oppervlakte van 20 ha met bollen beplant. Behalve het reeds genoemde, teelde men in Winkel eveneens granen en was er 100 ha bezaaid met erwten, 25 ha aardappelen, 50 ha bonen, 25 ha stambonen en 22 ha uien. Vervoer van de producten langs de weg was over grotere afstand moeilijk uitvoer baar, aangezien dit moest gebeuren met door paarden getrokken boerenwagens. (In Winkel waren toen 211 paarden.) Terwijl de buitenwegen merendeels ver hard waren met grind met in het midden een paardenpad van straatklinkers. Straatverlichting, zo die er al was, bestond uit petroleumlampen. Aat Wit Beknopte samenvatting van de door C. de Bakker beschreven groentemarkt "Lutiewinkel- Weere" te Lutjewinkel. Dit jaar precies honderd jaar geleden werd er door de afdeling 'Waard en Groet' van de Hol landse Maatschappij van Landbouw een commissie ingesteld met opdracht de mogelijkheid te onderzoeken om te kunnen komen tot de oprichting van één of meer groentemarkten. De groente markt van Lutjewinkel tussen de Mientsloot en een zijtak van de tramlijn Wognum-Schagen.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1997 | | pagina 16