14 Aanbieding verslag in boekvorm van de Land- en Tuinbouwvereniging Lutjewinkel-Weere. Op 20 januari j .1. waren wij op uitnodiging met een viertal bestuursleden aanwezig op het gemeentehuis van Niedorp, waar de burgemeester mevr. Jansen - Van der Gevel en de Stich ting Historisch Niedorp ieder een exemplaar van bovengenoemd boek kregen aangeboden door de schrijver de heer Cor de Bakker uit Alkmaar. Cor de Bakker zal voor veel oudere inwoners uit Winkel en omgeving geen onbekende zijn. Vanaf 1926 tot 1950 woonde hij aan de Dorpsstraat 100 te Winkel waar hij een groentezaak had. Door zijn werk kwam hij, ook na het vertrek uit Winkel, regelmatig op land- en tuinbouw veilingen en voelde zich als deskundige op dat terrein, geroepen om na zijn pensionering het wel en wee van diverse veilingen te gaan beschrijven. Enkele beschrijvingen van zijn hand zijn reeds in boekvorm verschenen. Het boekwerk over de groenteveiling "Lutjewinkel - Weere" bestaat uit 75 bladzijden en is niet in de boekhandel verkrijgbaar. De oplage bedraagt slechts vier exemplaren. De gegevens voor de beschrijving zijn verzameld middels het doornemen van oude kranten verslagen uit het archief van de Verenigde Noordhollandse Dagbladen te Alkmaar. Uit eigen ervaring is mij bekend, dat met het op deze wijze verkrijgen van gegevens veel ge duld en tijd opgebracht moet worden. Het resultaat van zijn arbeid mag er zijn. Een redelijk uitvoerige beschrijving geeft ons een hel dere en betrouwbare indruk over ontstaan en einde met wat daar tussen ligt, van de groente veiling in Lutjewinkel. Tevens was het een noviteit om te vernemen, dat ook Nieuwe Niedorp, zij het slechts voor en kelejaren, een groenteveiling heeft gehad. Het lijkt mij een goede gedachte om een korte samenvatting te geven van de uitgebreide be schrijving door de heer Cor de Bakker. Wie dan nog meer wil weten over de groentemarkt in Lutjewinkel kan over enkele maanden de originele beschrijving ter lezing aanvragen bij de bibliotheek aan de Trambaan. Inleiding. De aanleg van spoor- en tramlijnen gaf een duidelijke stimulans tot oprichting van groente veilingen. Niet zo verwonderlijk overigens want de land- en tuinbouwer was duidelijk gebaat bij een snel vervoer van zijn geteelde producten. Toen in 1 ©97 met de aanleg van de tramlijn Schagen - Wognum werd begonnen, besefte men ook in de gemeentes Nieuwe Niedorp en Winkel dat hier kansen lagen voor de land- en tuinbouw in het gebied. Dit had tot gevolg, dat in 1898 de gezamenlijke groentevereniging De Niedorper Kogge" werd opgericht. Daarmee behoorde deze groentevereniging tot de eer ste tien in Noord-Holland die in verenigingsverband de geteelde producten via de afslagmarkt verkochten. Hierbij had Broek op Langedijk de spits afgebeten. Voor De Niedorper Kogge was het een teleurstelling, dat de openstelling van de tramlijn door het gebied moest worden uitgesteld tot 30 oktober 1898. Voor het eerste marktseizoen diende dus een andere oplossing te worden gezocht. Deze werd gevonden door de producten te gaan veilen bij het station Noord-Scharwoude, waarmede een snel vervoer van de producten gegarandeerd was.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1997 | | pagina 15