13 Daar moest ik stoppen. "Ga nu maar achteruit naar het station (dat er toen nog was) aan de andere kant van de molen. Ik moest de straatweg oversteken, maar dat was geen bezwaar, want verkeer was er toen nog bijna niet. Bij het station zei hij: "Schakel eens terug." "Nou dat doen we niet graag, want dan knarst hij wel eens." De versnellingen waren toen nog niet gesynchroniseerd. "Beginnen jullie dan weer bij één", zei hij. "Nou ja, de theorie was waardeloos, maar de praktijk in orde..Jij krijgt een rijbewijs. Zuster kan het zeker ook wel? "Ja, hoor", zei ik. "Nou, dan krijgt die ook een rijbewijs." Ik bracht de dokter naar huis en ging met zuster opgelucht naar huis. Later reed ik veel met zuster de wijk in, vooral met slecht weer en gladde wegen. Ook knapte ik de Citroen veel op. Ik meen dat er ook hier zo'n twintig smeerdoppen bij de wielen waren. Die moest ik dan vol vet doen en aandraaien tot het vet er uit perste. Ik heb er heel wat mooie ritjes mee gemaakt. Later kocht ik een Indian motor 5-7 p.k. van Moejes in de Heerhugowaard. Daar moest ik ook weer voor naar Hoogwoud. Moejes zei: "Ga maar niet met die Indian te proefrijden. Ik heb daarvoor wel een eenpittertje. Kom dan maar op zaterdagmiddag, dan kan je 't daarmee leren." Ik stapte zaterdag op de eenpitter, maar na een paar honderd meter schee dat ding er weer uit. Moejes had geen monteurs die me hielpen, dus ging ik maar weer. Die woensdag daarop moest ik weer bij dokter Pool verschijnen. Ik belde precies op tijd aan. Theorie hoefde niet. "Ga maar rijden tot de lindeboom." Ik reed weer tot de hoek, om een boom en weer terug naar de dokter. "Welke is eigenlijk de lindeboom? riep ik. "Kom maar op, je krijgt ook voor een motor een rijbewijs.." Wat een verschil met tegenwoordig. Jaap Arts Uit de Westfriese Spreukenkalender: De zeun van Kees Ruigewaard uit Medemblik was bezig z'n raaibewois te halen en Kees skreef deerover dut stukkie: "Zuks kost vedaag opheden 'n brat geld en voordat je 't roze pepiertje hewwe moet je heêl wat kenne en wete." Kees z'n vader vertelde 'm hoe 't vroeger ging. "Toe was 't allegaar veul makkeleker. Voor 1920 most je in Westwoud om 'n grote boom heen raaie en asje dat redde zonder 'm te raken, den wasje slaagd. En den beurde 't wel dat de eksaminator zee: -Ik hoor dat je broer ok bezig is met raaien, nou den moet je die z'n raaibewois ok maar vast meeneme." (25-26 april 1997) Nag 'n kort Westfries bericht van Wum Keetman over Gutter en de Dikke Paal. -Horlogemaker Appelman ant ent vant weggie. Voorbij Nieman stond nag een huissie deer weunde ie. Die heb de vorigge dikke paal uitbeiteld bij timmerman Brugman op de wurft. Allegaar 80 jaar leden toen Gutter een skooljoon was. 't Weggie was de vroegere doodlopende Limmerschouw, nu de Oude Provincialeweg.)

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1997 | | pagina 14