Laatstgenoemde woning is nog aanwezig en genummerd Hoefje 2. De exploitatie verliep uitstekend. Om naar de vraag naar gas te kunnen voldoen werd er in 1920 een tweede gashouder bij ge plaatst. De aanvoer van steenkool voor de gasproductie ge schiedde tot 1930 via de tramweg Wognum-SchagenOm de steen kool te kunnen lossen was er bij de gasfabriek een zijlijntje van de tramweg aangelegd. In 1938 nam het gasbedrijf Alkmaar het bedrijf aan het Hoefje over. Nadien werd er niet meer ge stookt; het gas kwam nu via een rechtstreekse leiding uit Alkmaar De beide gashouders bleven in gebruik om voldoende druk op het gas te houden. Met de komst van het aardgas had verdere handhaving van de gasfabriek en gashouders weinig zin meer. De directeurswoning met kantoor, stokerij en gashouders wer den na 1968 afgebroken. In 1975 zijn op het vr ij gekomen terrein een 20-tal koopwonin gen gebouwd. Het terrein kreeg toen de naam Hoefplein. Uit een ongeveer tien jaar later ingesteld onderzoek bleek dat een gedeelte van het terrein vervuild was met giftige stoffen. Dit had tot gevolg, dat de vervuilde grond in 1987/ 1988 afgegraven en verwijderd moest worden. Dat op enkele plaatsen zelfs onder de woningen. Deze werkzaamheden brachten voor de bewoners veel ongemak te weeg. De woningen aan het Hoefplein moesten ontruimd worden, terwijl de bewoners tijdelijk vervangende woonruimte kregen toe gewezen in de gereedgekomen woningbouw van "De Veert". Kanaal Het kanaal Kolhorn-Oudkarspel is gegraven in de jaren 1938- 1942. Als vaarweg voor het vervoer van diverse goederen en landbouwproducten. Het heeft slechts een beperkt aantal ja ren als zodanig gefungeerd en wordt al meerdere jaren hoofd zakelijk door recreatieboten bevaren. Het werk is in hoofdzaak als werkloosheidsproject uitgevoerd. Dit hield in dat het grondwerk vrijwel geheel in handwerk met behulp van schop en kruiwagen moest worden gedaan. Dagelijks werden ongeveer 500 a 600 werklozen met bussen van uit de Zaanstreek en het IJmondgebied naar en van het werk vervoerd. Onder hen was een kleine kern van ervaren arbei ders die leiding gaven aan werkloze academici, middenstan ders en anderen. Het salaris dat zij verdienden varieerde tussen de 0,22 en 0,35 per uur. Fruittuinen Op de luchtfoto is rechts van de Nieuwe Niedorperweg bij nr.3 de blokindeling van een fruittuin te zien met een oppervlakte van ruim 7 ha. Dit gehele complex is in de zomer van 1973 door de gemeente aangekocht. Als gevolg van de raadhuisbrand in september 1973 viel na veel praten en tegengestelde meningen, het besluit om in de aangekochte tuin een nieuw gemeentehuis te bouwen. Het kon in mei 1976 in gebruik worden genomen. Er tegenover, aan de andere kant van de weg, was eveneens een grote fruittuin. Deze fruittuin is in 1973 als camping inge richt. Tussen de fruittuin/camping en het wandelpad stond nog een woonhuis met daarbij een zestiental kippenschuren

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1996 | | pagina 7