- 22 - Volgens één van de bekende versies werd de partij gespeeld met houten ballen en twee partijen die om de beurt hun eigen bal vooruit sloegen. Om te beginnen vanaf het Rechthuis in Loenen tot tegen de keukendeur van de Kronenburg. Men veronderstelt dat dit de deur moet zijn geweest waaruit Gerard van Velsen op de 26e tevoorschijn kwam. De spelers en toeschouwers werden hier vanaf de torentrans getrakteerd op appels (mogelijk vagelijk verwijzend naar de vroegere ver ded i gingHier na ging de wedstrijd verder langs de Vecht naar de molen die tot het Heerlijk bezit hoorde. Ook hier moest de bal tegen de deur worden geslagen. Vervolgens gingen beide part ij en af op het Huis te Velde het tweede kasteel van Loenen waar wederom de deur het moest ontgelden. Volgens sommige verhalen werden ook hier appeltjes verstrekt. Het laatste traject liep terug naar het Rechthuis waar het einddoel zich laat raden. De eerstaankomenden konden rekenen op een vat bier van de Heer van Kronenburg. Men kan zich voorstellen dat bij deze sportieve rondgang nog wel eens wat ruiten sneuvelden en het een en ander beschadigd werd. Dat kon de pret niet drukken want alle Heren van Kronenburg vergoedden jaar in jaar uit ruimhar tig alle schade. Er was dus weinig reden om aan deze folk lore een eind te maken. De baan of het slagveld als je het zo mag noemen had een totale lengte van zo'n viereneenhalve kilometer en men heeft aangetoond dat zo'n honderd meter per slag heel goed mogelijk moet zijn geweest, al zullen de weersomstandigheden een belangrijke invloed hebben gehad. Het record was naar verluidt 51 slagen. Dat zou nog wel eens te maken kunnen hebben met een z.g. 50 - slagenwedstrijd bij het huidige kolf spel. Het is waarschijnlijk, dat bovengeschetst spel niet. zomaar uit de lucht is gevallen maar in een daarop gel ij kende vorm al een tijd bestond en zelfs populair genoeg was om er een pas sende herdenking mee op touw te zetten. Noch op gheenen kerchoven of in kercken. In de 14e eeuw zien we dan in een keur van de stad Brussel de negatieve kant van het colfspel belicht in een enkele zin snede: 'wie met colven tsolt speelt) es om twintich scellinge oft op haar overste cleet' wat zoveel inhield als 20 schellingen boete voor het colfspelen of anders je jas afgeven (tot je hebt betaald). Vooral binnen de steden leidde het colven tot voortdurend glasgerinkel waarbij gebrandschilderde ramen niet werden ont zien en allerlei verwondingen aan voorbijgangers. Het aantal verbodsbepalingen nam toe naarmate de schade toe nam. Men leest over de goede luyden die beseert werden, te gen haar lijff en benen aangeslagen, de glaesen die werden uytgesmeten, over slick en vuylnis die tegen huysen worden gesmeten, over het vertrappen van gras en gewas en koeien die verjaagd werden. In de 15e eeuw hebben een veertiental steden in Holland, Zeeland en Vlaanderen in hun stadswetten het colven opgenomen. Holland neemt daarbij de helft voor zijn rekening, Utrecht een paar en Zeeland en Vlaanderen beide twee.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1996 | | pagina 23