- 19 - De twee met elkaar verbonden namen herinneren nog aan een vroegere tweedeling in gummispelers en sajetspelers Sajet is niets anders dan tot garen gesponnen wol waarvan niemand zou verwachten dat je daar zo'n stevige bal van kunt maken. De meesten zijn overigens saj etspelers Van gummiballen wordt gezegd dat ze pas echt goed rollen als ze minstens honderd jaar zijn, maar ze lopen dan weer het gevaar van te veel uitdrogen. Helaas is bij de grote brand in 1973 de oude Prins Maurits volledig in de as gelegd waarbij niet alleen de fameuze baan met de prachtige palen, maar ook diverse kolfstokken en ballen verloren gingen. De metalen onderstukken van de stokken, de zogenaamde klieken, konden later soms nog een nieuw leven beginnen. Voor nieuwe kolfstokken en ballen kan men trouwens nog steeds in de buurt terecht en wel in Langedijk, waar de kolf sport nog immer een belangrijke plaats inneemt getuige de verschillende clubs en de vier banen waarvan ook één uitgerust met hefvloer. Het met de hand ophalen van de vloerdelen is in de loop van de tijd al veel kasteleins te veel geworden, vooral als er maar weinig verteringen tegen over stonden. De plaatsen waar nog verenigingen zijn, al of niet met een eigen baan, treft men op een enkele uitzondering in Noord- Holland ten noorden van IJ. En dan nog voornamelijk in West-Friesland zoals men op het kaartje kan zien. Een echte Friese sport is het niet geweest, hoewel Bols- ward omstreeks de eeuw wisseling nog een baan heeft bezeten. Het oude kaatsspel, waarvan men de oorsprong vermoedt in 12e eeuwse Franse kloosters, was de Frie zen kennelijk genoeg. Het kaatsen is overigens de onmiskenbare voorlo per van tennis geworden. Utrecht is wat het kolven betreft een uitzondering van oude datum en Sevenum in Limburg van zeer jonge datum. Een paar enthousi aste zuiderlingen hebben het daar ingevoerd en ge probeerd hun plaatsgenoten er warm voor te krijgen, naar verluidt nog niet met overweldigend succes. In de 18e eeuw ontwikkelde het kolfspel zich in het westen van ons land tot een zeer geliefd tijdver- drijf. Maar in het laatste deel van de vorige eeuw nam de belangstelling weer opvallend af St Maartens brug 1^—5

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1996 | | pagina 20