- 1 - Historische gebouwen en objecten in de gemeente Niedorp geinventariseerd in 1891 Recentelijk kreeg ik enkele oude historische boeken aan geboden, waaronder een uitgave van het Koninklijk Oudheid kundig Genootschap te Amsterdam uitgegeven in 1891. In dit ruim honderd jaar oude boek "Noordhollandsche Oud heden", worden van de steden, dorpen en gehuchten in Westfriesland de historisch waardevolle gebouwen en ob jecten beschreven welke in 1891 de aandacht trokken van een daartoe samengestelde commissie. Het doel wat de commissie voor ogen had, was: Instandhouding van gebouwen en voorwerpen, die belangrijk zijn voor de kennis van het leven van het voorgeslacht. Het leek ons een goede gedachte om de historische beschrij ving over de gebouwen en objecten in de voormalige ge meenten BarsingerhornNieuwe Niedorp, Oude Niedorp en Winkel ten behoeve van ons blad in originele vorm en be schrijving over te nemen. Tevens lijkt het ons interessant om te vermelden in hoe verre het streven van de commissie uit 1891 succesvol is geweest voor het behoud van de door haar genoemde gebouwe en objecten. Onderstaand volgt hier een korte beschrijving. Barsingerhorn Hoewel de kerk op de monumentenlijst stond is deze na rijp beraad in 1968 afgebroken. Doorslaggevend hiervoor was dat de restauratie een half miljoen zou moeten kosten. De Hemony klok uit 1650 is toen aan de gemeente Amsterdam verkocht voor het aanzienlijke bedrag van 8000,00. Het raadhuis is in de loop der jaren enkele keren in- en uitwendig verbouwd en gerestaureerd maar staat nog in re delijk authentieke staat als monumentaal gebouw aan de Heerenweg Kolhorn De kerk is geheel gerestaureerd in 1979/1980. Het scheepj edoophekboog en doopbekkenstandaard zijn nog in de kerk aanwezig. Haringhuizen De kerk en toren zijn in 1992/1993 gerestaureerd. De klokpredikstoel uit 1654, doophek en borden van L. Hondius behoren nog steeds tot het interieur. W i nke1 Het 'gemoderniseerde' raadhuis is nog beeldbepalend voor het centrum van Winkel en staat op de Provinciale monu mentenlijst Het huis nr138 is vermoedelijk in 1913 afgebroken. De in 1844 gebouwde kerk is gerestaureerd in 1989. Predikstoel en het eikenhouten gestoelte notabelenbank zijn nog in de kerk aanwezig.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1995 | | pagina 2