- 12 - Op zoek naar het Woonhuis van Dirck Rembrantsz. In dit informatieblad wordt weer de nodige aandacht geschonken aan één van de meest begaafde mensen die Nieuwe Niedorp ooit heeft voortgebracht. Opgegroeid in een eenvoudig Doopsgezind dorpsmilieu, vèr van de echte wetenschappelijke wereld, door zelfstudie uitgegroeid tot één van de belangrijkste schrijvers over diverse wiskundige onderwerpen in de 17e eeuw. Een dertigtal boeken staan op zijn naam, handelend over ster renkunde, rekenkunde, zeevaartkunde, aardrijkskunde en zelfs over muziek. Onze Jan Smit heeft al een groot aantal wetenswaardigheden te berde gebracht, vooral in zijn tweedelig boekwerkje "Dirck Rembrantsz. van Nierop". Een vraagstuk dat tot dusver bleef liggen was het lokaliseren van de preciese woonplek binnen het dorp. Nergens staat met zo veel woorden waar onze knappe bol nou precies verblijf hield Uit allerlei gegevens zou dat misschien afgeleid kunnen wor den. De 17e eeuwse belastingkohieren zullen daar waarschijnlijk niet bij gemist kunnen worden. Helaas een weg vol voetangels en klemmen, bekend bij iedereen die geprobeerd heeft meer zicht te krijgen op de onderlinge verbanden. Misschien is het verstandiger uit te gaan van beschr ij vingen die wat dichter bij de 20e eeuw liggen en wat makkei ij ker zijn thuis te brengen. We zullen zo'n poging wagen, daarbij gebruik makend van een kadasterkaart uit 1819 en een belastinglijst van 'alle de F a - milien' uit het jaar 1742. In een soort hink-stap-sprong be wegen we ons dan naar die verre Gouden Eeuw, de eeuw van Dirck Rembrantsz. -1819

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1995 | | pagina 13