Geborgen goederen. Cornelis Huijbertsz. en zijn kornuiten wisten nog heel wat goederen uit het wrak van De Jonge Ackerman te bergen. Op verzoek van MrJacob van Oudensteijn, baljuw en schout van de Niedorper Kogge, maakte Leonardus van der Beets, secretaris van de stede Winkel en de Niedorper Kogge, een inventaris van de geborgen goederen. De volgende goederen werden aan land gebracht: 32 stukken palmbomenhout, ongemerkt 44 stukken brasilieshout met een merk een vat swafel met een merk een baal peper, ongemerkt een vat met enig traan een mandje met 178 stukken schildpad of kret een gaffel en andere stukken hout en touw een kistje met papieren, ongemerkt *Brasilieshout werd gebruikt voor de verfbereiding. Voor de bereiding van de kleur 'Roosen van Parijs' had men bijv. ook de rode kleur van brasilie(s)hout nodig. In totaal zijn 6 verschillende recepten voor rood uit brasiliehout bekend. Brasiliehout was in de 17e eeuw klein geraspt verkrijgbaar via de tuchthuizen (rasphuizen). De rode kleur werd verkregen door het raspsel in water met aluin uit te koken, het rode aftreksel in te koken en daarna neer te slaan op krijt gemaakt van eierschalen. Dat leverde een ondoorzichtige rozerode lak op. Een recept voor rode inkt uit 1770: 1/2 pond Rood brasiliehout 1/4 pond Aluynroode 2 loot Gom 4 bottels Azijn Zet dit met 1/4 van de voornoemde Aluijn een etmaal te trekken en als het gekookt zal worden de overige Aluijn dan niet langer koken als 1/4 uur Als opmerking staat onder bovenstaande inventaris geschreven: "op de le mei hebbe ik ondergeschreve secretaris der stede Winkel het bovengemelde kistje met pampieren bezegeld met onze zegels en met het vignet van mij secretaris en dito met het vignet van Meijndert Claij. Claij was waarschijnlijk de man die de zaken voor de Amsterdamse bevrachters behartigde.) Op de 17e juni 1735 werd het kistje papieren in aanwezigheid van de heren Claij, V/d Beets en de berger Huijbertsz. geopend en na 'de pampieren geexamineerd hebbende en van geen of weinig belang te wezen en daaromme op consent van Pieter Huijbertsz. berger aan de heer Claij overgegeven'. De bergers presenteerden en passant wel een rekening van 22, voor de moeite van het drogen van de papieren en het bergloon.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1995 | | pagina 9