- 32 - En ook als er iets met de kleintjes was moest ze toch naar de dokter kunnen gaan om te waarschuwen. Dus die fiets bleef en ze gaf hem niet af. De soldaten begrepen het heel goed, ondanks dat er in het ge heel geen woord Duits was gezegd van Oma's kant, en ze zijn dan ook onverrichter zake afgedropen. Zonder fiets! Eerst hadden ze nog wel geprobeerd de fiets te pakken, maar Oma rukte hem woedend uit hun handen. Aren zoeken deden we ook in de zomer. Dan ging men eerst aan de boer vragen of het mocht na het oogsten. Met een jutezak het land op, langs de regels lopen en dan de afgebroken aren opzoeken. Voor mij was dat een ramp, want zomers liepen we op kleppers, dat waren houten sandalen gemaakt van een houten zool met op de voet twee leren kruisbandjes Natuurlijk was van één van mijn sandalen een kruisband je weg en dan schoot je voet steeds dwars op de zool, en sokjes droeg je ook niet als het goed weer was, dus moest je steeds met je tenen over die harde stoppels. Op het laatst kon ik bijna niet meer lopen, maar niets zeggen of klagen want dan kregen we tenminste weer tarwemeelse pap in plaats van havermeelse pap want dat vonden we niet lekker. Daarvan bleven de dopjes in je keel steken Kleding was ook een probleem. Voor de meisjes werden broekjes gebreid, van katoen wel te verstaan. Als je stil bleef zitten op de harde schoolbanken ging het wel, maar oh wee als het speelkwartier was, dan wist je je geen raad van al die ribbels in je billen en 't kriebelen. Het elastiek was ook niet zo best in die tijd en die r .dingen zakten altijd af, en maar hijsen. Oh wat ben ik er mee gepest Dit waren de oorlogsherinneringen van een 6 a 7 jarig kind. Sonja Kruller-Sieuwerts (kleindochter van Piet Ruig van Terdiek) *Deze uitgave van Historisch Niedorp is geen speciaal herdenkingsblad 1940 - 45 hoewel er toch veel aandacht geschonken is aan de oorlogs jaren. Er is geen poging gedaan tot een schijn van volledigheid of zelfs maar historische nauwkeurigheid. Vijf mei ligt al weer achter ons, de aandacht verandert en andere on derwerpen dringen zich naar voren. Ook uit onze geschiedenis, ook in ons blad.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1995 | | pagina 33