- 29 - We halen er gegevens uit waar we wat mee kunnen. Zo zien we op het kaartje, dat de Dorpsstraat hier heerewegh wordt ge noemd. Dat was de zeer algemene naam voor de belangrijke ver bindingswegen. In Barsingerhorn en Hoogwoud zijn die namen blij ven hangen. Puur toeval. Gou(w)sloot was een benaming voor een vaarwater. Swet werd gebruikt bij grens- of scheidingsslotenIn Winkel werden een drietal belangrijke dwarssloten zo genoemd. Op enkele plaatsen komen we de Saagmolen tegen die op het kaartje als Rijdermolentje vermeld staat. Als men de kaarten vergelijkt zal duidelijk zijn, dat de molen plus de scheijdsloten veel meer naar links gedraaid moeten worden.. De v ij vers nu. De oude vervallen vijver blijft tot ver in onze eeuw als opval lend brede sloot bestaan. Een deel ervan zal zich nu middenin het binnenmeertje tussen de recreatiewoningen bevinden. Dat lijkt haast een promotie. De andere vijvers waren omstreeks de eeuwwisseling in elk geval geen water meer, alleen hun bijzondere vorm bleef nog enige tijd bewaard. Totdat het grote kanaal er dwars doorheen gegraven werd en een deel weer terugkeerde tot de vissen. Het grootste deel is echter volgegooid met modder die uit de vaarroute in de ondiepe Rijd gebaggerd moest worden. Zo ligt er tussen het kanaal en de Kanaalweg in de bocht een eigenaardig verheven stuk land waarvan de geschiedenis nog niet helemaal glashelder is. Jan Keuken gezicht over het opgehoogde land naar de Kostverloren molen

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1995 | | pagina 30