- 28 - Het zou heel goed kunnen, dat een of andere lieflijke prent van Louwrens of Gabriel een ver ge lijking heeft opgeroepen met het werkelijke leven in het landschap van 't Unjer. Eén ding is zeker, het geslacht Hanedoes stamt uit Frankrijk en zeker niet uit het Westfriese binnenland. Volgens een anekdotisch verhaal zou eeuwen geleden een Ga briel Hannedouche na een duel Frankrijk hebben moeten verlaten. Via Canterbury zou hij in Leiden terecht zijn gekomen. Daar werd zijn naam voor het gemak maar gespeld zoals de Hollan ders hem hoorden. De familie heeft me allerlei wetenswaardigheden verteld die hier niet ter zake doen. Alleen één grappige toevallig heid wil ik hier te berde brengen, ook als voer voor genea logen: Een Izaak Hanedoes was van 1704 tot 1733 dominee aan de Hervormde kerken van Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef. Zijn dochter Cornelia Hanedoes trouwde met een zekere Joachim Veenhuizen. Het zou dan nog een hele tijd duren voor Veenhuizen en 't Hanedoes, vlak bij 't Groote Malle Gat, naast elkaar zouden komen te liggen. De loopbrug over de Langereis met het voormalige café De Snip, genoemd naar de snipschuit. Er waren ook allerlei kruidenierswaren te koop. Links bevond zich de slagerij van Zeeman en helemaal rechts, in een boerderij, de zaak in huishoudelijke artikelen van Dekker. De Boekelerweg -genoemd naar beukebomen in Hoogwoud- is nog net zichtbaar. Via de brede bermsloot konden niet al te grote schuiten met een 'windasovertoom' in de Langereis komen. jan keuken

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1993 | | pagina 29