- 26 - De ene helft was voor de familie Sterk, de andere voor de Bakker s Het onderhoud van het gemeenschappelijk pad van de Hanedoezers gaf nog al eens problemen. Men liet dat graag aan een ander over waardoor het vaak moeilijk begaanbare pad er een eretitel bijkreeg: de Martelaarsgracht. Er woonden tuinders die hun brood verdienden op de smalle akkertjes die op oude kaarten zo bedriegelijk mooi uitkomen. Uien, kool en aardappelen en achter de woningen wat koetjes. Marie herinnert zich nog heel goed hoe gelukkig het hele ge zin was als vader Bakker de rente en aflossing in december weer nèt kon opbrengen. Een speculaasje en chocolademelk met Sinterklaas onderstreepten dat heuglijke feit. Meer kon er niet af en dat hoefde ook helemaal niet. Rechts de in tweeen bewoonde boerderij Diverse bakkers kwamen langs, bakker Lak van de Hoogwouder kant, de Coöperatie uit Winkel, bakker Langedijk. Vlak vóór de loopbrug was het kruidenierswinkeltje van Jan de Jong waar je zelfs eau de cologne kon kopen. Er was een slager aan de overkant; in het café kon je petroleum kopen en bij Dekker kon je potten en pannen aanschaffen. Eigenlijk hadden ze daar al een soort winkelcentrum. De kinderen gingen meestal in Oude Niedorp op school. Dat was nou eenmaal het kortste bij. Om op de Zuiderweg te komen moesten de meesten via een plank over sloot. Dan waren ze op het landpad waar nog een paar boerderijtjes op uit kwamen die ergens midden in het land lagen. Eén landweggetje dat vroeger het Loo werd genoemd loopt er nog, het andere, naar Leen van Breugel, is verdwenen. Soms ging er wel een tiental kinderen naar het schooltje in Oude Niedorp waar meester Woudman en juffrouw Ott de scep ter zwaaiden.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1993 | | pagina 27