- 25 - Het Hanedoes. In het zuidelijkste puntje van de gemeente, zo'n paar honderd meter verwijderd van de Langereis, vind je het Hanedoes, een buurtschap van een stuk of tien huizen en boerderijtjes. Tegenwoordig een ietsje uitgestrekter dan vroeger en in elk geval wat makkelijker bereikbaar. Er ligt nu een brede weg voor de deur, aan de ene kant vastzittend aan de Unjerweg, zo'n nieuwkomer uit de verkaveling, en aan de andere kant aan de Zuiderweg die vroeger gewoon de Zeugebuurt werd ge noemd. Het Hanedoes was met één hoofd-landpad en één bij-landpad verbonden met de omgeving van de smalle hoge voetbrug over de Langereis. De brug waar je vroeger op de snip kon stappen die aan de overkant bij het café op je lag te wachten. Die snip onderhield de verbinding met stad en wereld die in de vorige eeuw nog uren gaans van het Hanedoes verwijderd lagen. Wat dat betreft niets bijzonders. Hoe ging het er aan toe in het begin van deze eeuw. Zoiets moet je natuurlijk navragen bij iemand die er toen gewoond heeft. En die zijn er gelukkig nog. Ik ben op bezoek gegaan bij de familie Klomp in Winkel en de verhalen komen vanzelf los. Eerst gaat het over de mooie tuinderij die ze in de dertiger jaren bij het Verlaat hadden. Het nieuwe kanaal moest daar nou net dwars doorheen. Heel jammer. Op 8 mei 1940, aan de vooravond van de Duitse inval verhuisden ze naar Veenhuizen. Eerst naar een oude boerderij en niet zo lang daarna naar het hoge schoolhuis wat zo moeilijk was warm te stoken. Daar zijn ze lang blijven wonen, vader Klomp met z'n vrouw Marie Bakker. Marie kwam van de Tolke. Met z'n negenen waren ze, toen ze als kind deze kant opkwam. Ze belandden in een klein huisje aan de Langereis. Aan de Winkeler kant, in de bocht naast Klaver. Het woninkje is nu verdwenen. Vader was landarbeider maar niet van de gemakkelijkste soort. Hij liet niet met zich sollen en dat bracht verhuizingen met zich mee. Van de Langereis ging het richting Hanedoes, een landweggetje dat uitkwam op de Zeugebuurt. Ook hier was het een klein huisje dat door de Bakkers met de nodige zelfspot 'De springende vlo' werd genoemd. Ze hebben er ongeveer zeven jaar gewoond en Marie denkt er met zichtbaar genoegen aan terug: Voordat de petroleumlampen 's avonds aan gingen werd er vaak gezongen, terwijl de koffie op het theelichtje stond. Dat beeld staat haar nog helder voor ogen. Vanuit dat huisje kwamen ze in een boerderij aan de andere kant van de Molensloot. Het échte Hanedoes. De boerderij werd in in tweeen bewoond.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1993 | | pagina 26