- 11 - Nogmaals, er is een keuze gemaakt uit een groot aantal objecten, maar voor iedereen die een beetje thuis is in dit gewest levert het een frisse kijk op vele oude bekenden. Wie in de eerste plaats geïnteresseerd is in bouwkundige schoon heid kan heel goed aan zijn trekken komen in de prachtige uitgave 'Huizen in Nederland, deel I Friesland en Noord-Holland'. Ratjetoe Als we in Niedorp zoeken naar de oudste bouwwerken komen we ongetwijfeld eerst uit bij de 15e eeuwse kerk van Haringhuizen die er na de restauratie, zowel binnen als buiten weer schitte rend bijstaat. Bezichtiging wordt van harte aanbevolen! Vervolgens komen we wel licht bij de kerktoren van Nieuwe Niedorp en dan speciaal het onderste gedeelte dat waarschijnlijk ook uit de 15e eeuw stamt. Dat deel leidt aan zijn mooiste kant een wat verscholen bestaan achter struiken en uitbreidend straatmeubi- lair. Naar mijn idee moet het mogelijk zijn dat bont gekleurde ratjetoe een stuk naar achteren te plaatsen, uit het gezicht en tussen het groen. Iedereen die gebruik wil maken van een glas- of batter ij enbak zal ze best weten te vinden. De kasten voor kabel-t.v. moeten vrijwel onzichtbaar te maken zijn. Zo'n op dringerige telefooncel kan wel wat bescheidener worden opgesteld. Enzovoort. Natuurlijk, alles went. Toch heb ik het gevoel, dat zo'n oud monument wel erg slecht tot z'n recht komt en beter verdient. Je zou er nog aan toe kunnen voegen, dat de dorpskernen van oudsher een zekere stijl bezaten die het aanzien en de identiteit van de woonplaatsen voor een belangrijk deel bepaalden. jan keuken

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1993 | | pagina 12