- 5 - BOERENLEENBANK Deze vete belette de kerkvoogden niet om de predikant in hun midden te dulden. En zo kon het gebeuren dat we Schermerhorn pogingen zien ondernemen de kerkvoogd ij te bewegen gelden uit te zetten of te lenen bij de on langs opgerichte Boerenleenbank. Vanwaar deze inzet? Volgens P.Zwagerman was hem vaak verweten, dat hetgeen hij verkondigde weinig praktische waarde had Toch heeft hij zich eens met een praktische zaak bemoeid en met succes. De vestiging van de boerenleenbank in Nieuwe Niedorp is gebeurd door zijn initiatief. Wat was namelijk het geval? De broer van dominee woonde in een dorp waar zo'n bank al was en dominee was er direct enthousiast over. Hij kende de noden van zijn dorpelingen zo goed. Hij praatte er over met enkele van zijn vrienden. Vergaderingen werden belegd en de bank werd opgericht. Het zal het coöperatieve karakter zijn geweest, dat hem aansprak en dat naar hij hoopte het kapitalisme van binnenuit zou vernietigen. Het moet ons dan ook niet verwonderen te vernemen, dat Schermerhorn op 9 april 1910 in het college van de Raad van Toezicht werd ge kozen in de plaats van de heer C.Smit. Deze functie zou hij tot 6 mei 1916 bekleden. Het is niet ondenkbaar dat zijn verhoogde anti-milita ristische activiteiten hem noopten die functie neer te leggen Dezelfde activiteiten zijn er schuld aan dat ook binnen het college der kerkvoogdij de spanning rond zijn per soon toeneemt. Meerdere malen richtte hij in deze tijd een verzoek aan de kerkvoogdij om zijn inkomen te ver hogen. Deze legde op haar beurt die verzoeken naast zich neer. Ook als Schermerhorn er tijdens een bijeen komst op 24 oktober 1919 op wijst, dat hij na 27-jarige dienst daar wel voor in aanmerking komt. De heren J.B.Wilken, K.Groot en J. de Vries zijn er wel voor Dominee Schermerhorn zou dan meer voor het kerkelijk leven in Nieuwe Niedorp kunnen doen, dan hij er voor doet. Maar president-kerkvoogd P.Koopman is zeer afwijzend. Kort daarop vernemen we dat K. de Wit Czn. de plaats van Schermerhorn heeft ingenomen binnen het college. VERVREEMDING Het is zonder twijfel dat zijn gemeente-arbeid leed on der zijn herhaaldelijke afwezigheid, die ten nauwste samenhing met zijn anti-militaristische propaganda- tochten (Wordt vervolgd)

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1993 | | pagina 6