Esperanto De Eerste Wereldoorlog bracht enige nieuwe bewoners, de uit Belgie gevluchte broers Jan en Felix Rossenbacker met hun vrouwen en kinderen. De een was meubelmaker, de ander beeldhouwer, waaraan nog een borstbeeld van Schermerhorn herinnert. Uit meerdere landen hadden men sen de weg naar de kolonie in Nieuwe Niedorp reeds ge vonden. In dit verband moeten wij even stilstaan bij de figuur van Chris Kamper, die evenals zijn medebewo ners Simon van Vliet en Dirk Koning dienstweigeraar was geweest. Gedurende zijn celstraf had hij zich bekwaamd in Esperanto, een taal die hem van pas kwam bij het leg gen van internationale kontakten. Zo huisvestte de kolo nie lange tijd enige Russen en een Litouwer, die Kamper op een Esperantisten-congres had leren kennen. Van blijvende aard was de komst van Arpad Moldovan, een Hongaar, die Kamper en Langedijk in 1921 tijdens een congres van Esperantisten te Praag hadden ontmoet. Hij was met hen meegekomen naar Nieuwe Niedorp. Daar begon hij in de kolonie een foto-atelier, dat hij bij zijn vestiging in het dorp nog jarenlang zou drijven. Ook in Nieuwe Niedorp werd Esperanto onderwezen aan di verse belangstellenden, waaronder Schermerhorn. Hij verzocht de kerkvoogdij de catechisatiekamer be schikbaar te stellen voor deze club. D.Kuilman is hier fel op tegen Misschien kunnen ze elkaar niet eens verstaan en was het wellicht nuttiger dat eerst het Hollandsch wat beter werd geleerd. En verder wil hij nog wel even kwijt dat hij had gehoord dat Schermerhorn in een der lokalen van het kerkgebouw met de vriendjes, als hij het zoo mag noemen, bijeenkomsten houdt tot boekbeoordelingen van Frederik van Eeden. Het verzoek van de predikant werd afgewezen. Chris Kamper vertrok in 1923 uit de kolonie naar de Ver enigde Staten. Zijn vertrek betekende een gevoelig ver lies voor deze gemeenschap, die nu een van haar centrale figuren moest missen. In 1925 verliet een drietal jonge ren De Kampen". Ze deelden niet de religieuze overtui ging van ouderen als Koorn en Band. Dit drietal - Piet Oosterbroek, Karei Veth en Arie Mantel - vond dat het recht had op materiele genoegdoening en nam bij vertrek naar kolonie De Ploeg" vier koeien, een paard, zaai goed en gereedschappen mee. Daarna verdwenen één voor één de bewoners en werd de kolonie tenslotte een privé- bedrijfje dat Maarten Koorn nog jaren exploiteerde.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1993 | | pagina 4