- 24 - Een bijna vierkant stukje land dat rela tief hoog was zou de begraafplaats van de vroegere Barsinger- horner kerk zijn ge weest en vandaar kruisakker genoemd zijn. Ik denk, dat dit een vergissing is. Overigens vormt dit stukje grond een on derdeel van een hele rij kleine kreekrugjes die zich voordoen binnen de grote kreek rug van het z.g. Gat van Bergen.(Zie hier naast. Deze welvingen, va riërend tussen 0,0 en -0,2 N.A.P., maken duidelijk, waarom de Weere indertijd zo'n goed gekozen vesti gingsplaats was. Hoogte- en Laagtepunten bij de Winkeler Weere. De Grote Zijge De Grote Zijge begrensde het bezit van Egmond zowel in het oosten als in het zuiden. Deze naam werd met kleine letters geschreven, maar gezien het feit, dat hoofdletters indertijd vrij willekeurig werden gebruikt hoeven we daar geen conclusies aan te verbinden De term zij ge heeft met zij gen te maken en dat betekent doordruppelen, heel langzaam door een poreuze stof heenvloeien Kwel is een kwestie van doorzijgend water. Zijgsloten dienden om kwel water op te vangen. De Zijgerrijdt, een drooggemaakte plas in de Braakpolder is zeer waar schijnlijk naar kwelwater genoemd, dat onder de Westfriese Dijk doorkwam. Met deze gegevens kunnen we ons een voorstelling proberen te maken wat we onder de Grote Zijge moeten ver staan Op het kaartje hiernaast is grof geschetst hoe de omgeving van de Weere door de invloed van de zee is gevormd (zie infoblad 11). Het fijn gestippelde gebied stelt een laagte voor die eens door de zee werd uitgeslepen. Het werd een plek waar voortaan altijd water zou staan.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1993 | | pagina 25