- 22 - Veldnamen^ We komen hierbij terug op de ons bekende namen die in de dertiger jaren zijn opgetekend (zie infoblad 13): 1. Kerkeweid, 2. Boetweid, (3. de 7 Geers), 4. Lage Broek, 5. Volger, 6. Molenweid, 7. Pieterbuur, 8. Klaver(t), 9. Stins. De Kerkeweid hoorde bij de kerk in Winkel. De kerken bezaten zowel moerassige rietlanden, en dan nog al eens in uithoeken van de gemeente, als meer profijtelijke percelen die ze via legaten verkregen Het is de vraag wat dit kerkeland in de Weere oorspronkelijk voor stelde. De Boetweid grenst aan de bebouwde percelen. Het brede pad tussen de boerderijen stond bekend als de Laan. In het artikel over veld namen december '89 is de Boetweid iets te noordelijk gesitueerd en wel op de plaats van nr.3 de 7 Geers. Overigens zijn deze namen van betrekkelijk jonge datum. De Lage Broek was al in de 17e eeuw bekend. Onder broekland ver staat men volgens Van Dale dras- of moerassig land. Men treft het vaak aan bij beken en rivieren waar het dan 's winters onder water staat. Dat onderstreept natuurlijk heel aardig de mogelijke nabijheid van een vroegere moerasbeek die hier de grens tussen de bannen zou hebben uitgemaakt. De Volger. Zo omstreeks 1600 heette dit land voluit Sijmen Jans Volger De Molenweid. Volgens archiefonderzoek van Beenakker Van Rentersluze tot Strijkmolen blz. 117) zou de Moerbeeker molen zo tussen 1600 en 1700, dus vrijwel de hele 17e eeuw, op het zuidooste lijk puntje van de Cruysven hebben gestaan. Dat ligt dan eigenlijk voor een passende vernoeming een ietsje te ver van de Molenweid af De verklaring dient gewijzigd. Waarschijnlijk heeft hier een weide- molentje gestaan om de lage natte terreinen een beetje droog te houden. Dit stuk land heette eerder Lagebroekweyde In de onmiddellijke nabijheid lagen meer drassige stukken waarin de benaming lagebroek een rol speelde, maar die zijn nog niet precies aan te geven. Pieterbuur en Klaver(t) spreken nogal voor zich Naast de Klaver vinden we nog Pieter Kant. De naam Kant wijst ongetwijfeld terug naar de Wateringskant die men in de archieven voortdurend als Cant tegenkomt.) De Stins. Stins is een intrigerende naam die in deze omgeving meermalen gebruikt wordt. Zo is er de Stinsweid aan de Weereweg tegenover de Swifthoeve'Misschien heeft men gedacht, dat het nogal op vallend hoge perceel aan de oostkant van deze weid wel een mooie plek zou zijn geweest voor een versterkt stenen huis van een of andere edelman. De Stin(t)s aan de Kolhornerkadehet merkwaardige betrekkelijk hoog liggende driehoekje naast het pad naar de Weeremolen wekte wellicht dezelfde fantasieën. Het hoeft ons, gezien de sterke Friese invloeden op Kolhorn en Barsingerhorn eigenlijk niet te verbazen, dat we de naam verder nog vinden aan de Hoogebiere- weg. Een wat apart liggende boerderij met gebogen oprijlaan, te midden van 't geboomte riep een exclusieve benaming als vanzelf op. Je kunt je natuurlijk afvragen of de familienaam Stins een rol kan hebben gespeeld, al ligt een vernoeming van mensen naar hun woonplek iets meer voor de hand.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1993 | | pagina 23