- 18 - en den kregen zai ien bruin kosje, en den weerop de bank, den werd de oven schoondwaild met ien natte dwail an ien stok. Als de vloer goed schoon was, den gingen de roggebroden er in, tussen natte balken, der boven natte zakken en den deer bovenop turf. Den werd de mond van de oven dichtsmeerd met roggebrooddeig Den mosten ze ien uur of acht in de oven zitten, den waren ze gaar. Ik heb naderhand wel eens teugen main vader zaid: "Sommige mensen vinden het vies, om met blote bienen in de trog te staan". Main vader zaide teugen me:" Nou main knecht, dat is niet zo erg als het wel laikt; als je bienen goed wassen benne, den benne ze ok schoon, met de handen graipt men alles an". Met Sunderklaas bakte main vader krenteweggies en krentebolder rondenen den hield hai ien keer smakken nei krentebollenHai had den ien deksel van ien beschuitvat op tafel. Den kwamen ien stik of wat boeren om te smakken; er werd gooid met twei dobbelstienen onder zes of boven acht, die het reide won ien krentebol. Het is ien keer beurd, dat ien boer uit de Waard ien hele zak vol wonnen had. Hai nei huis, het was erg donker. Onderweg werd hai anroepen. Hai vertrouwde het niet, hai op ien draf an de loop. Toen hai thuis was had hai de helft verloren deur het harde lopen. Wai hadden ien grote huis houding. Main vader was vier maal trouwd weest en onze stiefmoeder drie keer, er waren den ok zeuven soorten kinders die vader en moeder zaiden. Als wai kleine kinderen stout waren, werden wai bang maakt met de bullebak, tientoon en elfrib, dat waren grote beisten in de ringsloot. Wai gingen met zo'n stik of zes zeuven in 't Waarland nei school; elk hadden wai ien stikkebuul mee.. Wai gingen de daik langs, bai 't begin stonden er twee watermolens, deer weunden Jan Middelbeek en in die are Van Schuffelen. Effies veerder een huisje deer weunde een weduwe Bruin, die kon zulke lekkere kokkinnen maken. Wai waren deer wat dol op. Efkes veerder stond ien rollepaal. Weer verderop was de spoorweg. Wai mosten over de spoorbreg en an de are kant er weer of, den weer ien daik langs en den het land weer deur en den stond midden in 't land de school. Meister Appelboom was de hoofdmeister en meister Blad de ondermeister. Er werd natuurlijk van alles leerd, ok zingen. Veule waren psalme-waisener waren deer verschillend van geloof, er werd echter nooit anstoot annomen. Als het warm was en de kinders krgen dorst, den gingen wai bai de schutting, die de tuin van de meister afsloot, staan te roepen

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1993 | | pagina 19