- 16 - Jeugdherinneringen van vóór 70 jaar. uit Speelwagen jrg 5,1950) Over main geboorteplaas het Verleit of ok wel Ouwenieropperverleit noemd Het plaatsje leit heel in het noorden van de Waard, an 't eind van de Middelweg. Het begint bai het Paipie, an weerskante van de weg stonden huizen. Der weunden toendertaid Cees van Laijen, Cees Plak, Gert Groot, Jane Praat, Cees Dekker, Piet Slotemaker ien timmerman, Gert Buisman ien giskladder, Saimen Kos, Jan Kuilman ien zakkepoep, Frans Tauber ien smid, Jan Pannekeit, Saimen Meerboer ien kastelein. De Herberg stond bai de daik en breg. Het was ien hoog stienen ge bouw met ien kolfbaan ernaast, ien groot erf erachter. Saimen weunde deer met drie zeuns en zijn vrouw en ien dochter, ok weunde bai hem in de brievenpost Collard, ien lange magere man, ien beetje krom. Ze zaiden wel iens, dat hai van hoge komaf was. An de aare kant van de weg weunden waimain vader was deer bakker en den kreeg je ien hoge breg, en over de breg weunde Piet Wonder, ien beurtschipper op Alkmaar. Naderhand weunde er schipper Davids en over de weg weunde Freek van Laijen; den had je weer ien grote herberg, achter die herberg ien boerderij van Arie Agenant, aan de overkant was ien bedelaarsdoelen en den weunde deer Jaap Fraai. Den kreeg je ien wupbreg, over die breg weunde Cees Stien, de breggebaas en ok bakker Teunis Visser,efkis veerder ien mooie boerderij van Cees Wonder, den kwam je zo in Ouwe Nierop. Het plaatsje was liefelaik gelegen en er kwam nag al veul volk deurheen; boeren uit de omtrek die nai Schagen moesten nei de markt en an de are kant boeren die nei Alkmaar moesten met vee enz. mosten deer passeren. Ien keer in 't jaar was er kermis, den kwam er ien draaimolen van Bregman en wat klaine kraampjes-(pies dat gaf den ien heel vertier. En Dinsdag was het heel drok bij Saimen Meerboer, den kwamen boeren en boeremaidjes terug van de Schager kermis, dat was altijd gelijk kermis. Den hielden zai stil bij Saimen en spanden den uit om het nog iens dunnetjes over te doen, dat was den ien hele drokte; de karretjes gingen der achter op het grote erf en den an 't dansen in de herberg. De delisans ging toendertaid nog van Winkel nei het station Noord Scharwoude deur Verleit; ien keer is het beurd dat die delisans op die hoge breg an kwam raiden, midden op de breg brak het voor onderstel los, de peerden met het onderstel er vandeur. Ze raakten zo in de leigte bai ons in de sloot, main vader en buren hebben ze los sneden met ien boldermes van ons. Het are gedeelte was

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1993 | | pagina 17