- 9 - In de eerste maand van 1676 werden deze grote werken uit gevoerd. Onbekende schetskaart. We gaan nu eerst nog even terug naar het gat in de Westfriese Omringdijk bij Scharwoude. Dr. Henk Schoorl beschrijft in zijn artikel over de Scharwouder dijkdoorbraak een onbekende kaart van de definitieve dichting van het gat in de Scharwouderdijk, gedateerd 18 februari 1676 en van de hand van Dirk Pietersz. Abbestee. Zelf vond ik bij archiefonderzoek ook nog een onbekende schets kaart van deze dijkbreuk. Deze kaart geeft de situatie weer na de storm op 16 november 1675. Op 4 november 1675 ontstond de eerste doorbraak bij Scharwoude (zie de le schetskaart). Rond 15 november had men het gat d.m.v. een uitlaag aardig dicht gekregen, maar de noordwester storm gooide op die dag weer roet in het eten. Er werden twee gaten in de dubbele palenrij geslagen die al in het gat was geheid, een gat van 6 roeden, dat is 23 meter en een nog veel groter gat van 14 roeden, 54 meter. De le schetskaart geeft duidelijk de rampzalige situatie weer. Als we deze onbekende schetskaart vergel ij ken met de kaart van Abbestee (H. Schoorl), dan is de situatie die de le schetskaart weergeeft nog duidelijk te herkennen in de kaart van Abbestee. De "stael vant eerste werck" geeft bij Abbestee de oude schets kaartsituatie weer. Hieruit blijkt dat de diepte van de gaten in voeten ongeveer gel ij k is gebleven. Goed te zien is, dat de nieuwe uitlaag op de kaart van Abbestee veel verder zeewaarts is gesitueerd. Abbestee geeft op zijn kaart heel wat dieptepeilingen aan; het eerste doorbraakgat in de omringdijk is meer dan 40 voet diep. Op de le (onbekende) schetskaart is dat nog maar 30 voet. Zie de afbeeldingen op de volgende bladzij. De Langereisdijk in 1676. Begin 1676 was de Langereisdijk al wat verhoogd en versterkt, maar deze dijk moest nog meer versterkt en verhoogd worden. Tevens werd er een sloot onder langs de dijk gegraven. Dit alles gebeurde om in de toekomst o.a. de Niedorperkogge voor overstroming te vrijwaren.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1993 | | pagina 10