- 4 - Overige panden. Onze welgemeende complimenten en waardering gaan uit naar onder-vermelde personen. Zij hebben met gevoel voor de historische waarden hun panden dusdanig verbouwd of in de oorspronkelijke uitvoering terug gebracht, dat het een verfraai ing van de dorpskernen betekent. De boerderij van fam.B.B.de Jonge, Dorpsstraat 10 te Oude Niedorp. Middels een flinke dosis zelfwerkzaamheid heeft de huidige bewoner van dit pand, het in de jaren vijftig door de vorige bewoners geplaatste grote kamer- en keukenraam uit de zijgevel van de boerderij verwijderd en vervangen door originele kozijnen met zesruitsramen. Eveneens wordt al gedurende enkele jaren door zelfwerkzaamheid, het woongedeelte binnen in de boerderij zoveel als mogelijk is, in de oude stijl teruggebracht. Café de "Roode Eenhoorn" te Nieuwe Niedorp. Eigenaar/bewoner N.Burger. Het voorgedeelte staat op de Provinciale monumenten lijst. De heer Burger heeft de van oorsprong zeer oude gelagkamer op de hoek Dorpsstraat en Kerkplein, voor zover mogelijk was in de oorspronkelijke situatie terug gebracht Het dak is vernieuwd, de houtentopgevel is door een nieuwe vervangen op de wijze zoals deze volgens oude foto's in het verleden is geweest. De grote opvallende ramen ogen vriendelijk nu ze net als vroeger, zijn terug gebracht tot negenruits ramen middels het aanbrengen van roedjes. Hoewel de toegangsdeur in het verleden een andere situering had, is door het plaatsen van een meer bij het gebouw passende deur, een aanvaardbaar geheel verkregen De uitgevoerde werkzaamheden en het aanbrengen van snijvoegen in de muren, geven het vermoedelijk oudste gebouw aan de Dorpsstraat weer een waardig aanzien. De burgerwoning van S.Berger aan de Dorpsstraat 54 te Nieuwe Niedorp. Van; dit pand is de voorgevel in 1961 gewijzigd naar de toen geldende inzichten. Dit betekende dat er een groot raam in kwam met een moderne voordeur en nog enkele aanpassingen. De huidige eigenaar/bewoner heeft de vroegere situatie weer in ere hersteld door het aanbrangen van twee kleinere ramen in de voorgevel en een bij de woning passend zijraam. Er kwam een leuk balkonnetje, ook de waterborden kregen het vroeger aanzien terug evenals de voordeur. De muren werden van strakke snijvoegen voorzien wat in combinatie met de overige verbeteringen, de woning weer volledig tot haar recht doet komen. Het pand Dorpsstraat 62 te Nieuwe Niedorp. Eigenaar/bewoner P.A.Couwenhoven. Het pand staat op de Provinciale monumentenlijst. Van deze grote boerderij is het dak geheel vernieuwd evenals de zijmuren en achtergevel Op en in het houtwerk aan de voorgevel zijn de verloren gegane oorspronkelijke versieringen met zelfwerkzaamheid en veel geduld, opnieuw aangebracht. Het verdient waardering dat ondanks een bijbehorend kostenplaatje, toch de voorkeur uitging naar het behoud van de boerderij boven het mogelijk goedkoper kunnen bouwen van een burgerwoning. De voormalige meelmaalderijDorpsstraat 131 te Nieuwe Niedorp. Hoewel de oorspronkelijke bestemming van de meelmaalderijvoorheen Van Herwerden, al een aantal jaren geleden verleden tijd is geworden, mag gekonstateerd worden dat het buitenaanzicht van dit gebouw redelijk intact is gebleven. B.de Vries en zijn vader hebben met niet al te ingrijpende wijzigingen dit markante gebouw aan de buitenzijde herkenbaar doen blijven voor hen die nog weten van de bedrijvigheid die er in het verleden heerste. De vroegere meel- en fouragehandel had haar klantenkring over geheel Westfriesland en zelfs daarbuiten Aat Wit - voorzitter -

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1992 | | pagina 5