- 30 - 218 6 219 7 220 8 221 9 222 10 223 11 224 12 225 13 226 14 Thien watermolens waar van seven bewoont werden, en de inwoonderen bestaan van de molenhuuren en haar handen arbeijdt. Wij ondergeschreven verclaren dat in het opstellen van de voorsz. Lijste off Quohier, onses weetens, geen familien off taxabile persoonen hebben overgeslagen, off gehouden van de Lijste off Quohier, en dat wij de aantekeninge en remarques agter elks naam bij ge voegt, hebben opgestelt in alle opregtigheijd, en na onse beste weetenschap, ingevoege het Placaat van haar Edele Groot Mogende in dato den 28e maart 1742 en ten oirconde getekent. 1:12: - Pieter Claasz Haijnstman en soon, hebben een bouwerije. 6: - Jan Cornelisz Taij met vrouw en kinderen, bestaan van haar handen arbeijd. 1:12: - Antje Harmens, heeft een boererije en daar toe een maijd en knegt. 1:13: - Guurtje Cornelis (en dogter), heeft een boere- en bouwerije, en daar toe een knegt, nog bij deselve haar dogter Neeltje Jochems met een kind. 1: 2: - Poulus Cornelisz Graaf met vrouw en kinderen, werken om (een daghuur) de kost. 13: - Onbewoont. 1: 5: - Jan Stromers wed. en 2 kinderen, heeft een boererije. 1: 3: - Sijmon Landsman met vrouw, zijnde een vervallen boer en bouman. geamoveert WOORDENLIJST (opgesteld in overleg met Aat Wit) Huisnummer 1 zich generen de kost verdienen. 2 amoveren verwijderen, slopen. 8 hoererij veeteeltboerderij bouwereije landbouwboerderij 9 hekelster een vrouw die vlas of hennep door de hekel haalt (hekel plankje voor vlasbewerking, van scherpe punten voorzien) 11 commenijwinkel winkel waar van alles te koop is;"kleinhandel" 16 bulloper iemand die met een dekstier veeboerderijen bezoekt. 19 chaize tweewielig rijtuig met paard. 39 snipman schipper van een trekschuit die passagiers en goederen naar de nabijgelegen steden vervoerde. 39 biersteker leverancier van bier aan tapwinkels, herbergen etc. 42 warmoesenier groentekweker, -verkoper. 47 kramerswinkel een "Jantje van alles" winkel. 67 ligterschuit vaartuig van geringe diepgang. 77 visjager visser met een vissersboot. 95 schot en verpondiggaarder belastingontvanger, schot belasting, landrente, verponding onroerend-goed belasting. 's lants impositiën landelijke belastingen. 109 neurenburger winkel winkel in allerhande koper- en ijzerwerk, zoals kandelaars etc. 117 kamster iemand die o.a. vlas bewerkt 119 spaade gestoken huijzen en landen. Met het steken van de spade of vork op de dijk werd symbolisch te kennen gegeven dat men niet bij machte was om aan zijn verplichtingen tot dijkonderhoud te voldoen, en daarmee de dijk, zijn land en zijn onroerende bezittingen overdroeg aan de gemeenschap.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1992 | | pagina 31