- 1 - NIEUWS EN AKTIVITEITEN VAN ONZE STICHTING Zoals gebruikelijk eerst een verslag over de aktiviteiten van onze historische vereniging in het tweede halfjaar van 1992. Herplaatsing van de oude grafstenen bij de Nederlands Hervormde kerk in Nieuwe Niedorp. Dankzij veler medewerking door middel van vrijwillige arbeid en financiële steun, kon dit project binnen enkele weken naar tevredenheid gerealiseerd worden. Allereerst moesten een vijftigtal zware grafstenen bij de toren en de oostelijke zijingang van de kerk verwijderd worden. Het loonbedrijf Blaauw uit Terdiek was zo bereidwillig om gratis een kraan met een werknemer, voor dit doel beschikbaar te stellen. Voor de benodigde grond ten behoeve van de aan te leggen taluds en het vervoer van deze grond naar de kerk, zorgde de gemeente. Het op juiste wijze neerleggen en rangschikken van de grote stenen vergde nogal wat tijd en arbeid. Voor dit werk was een kraan,voorzien van een zuignap, ingehuurd van de firma Kuiper uit Barsingerhorn. De extra grote en zware grafstenen waren echter te zwaar voor de kraan en konden niet op het talud gelegd worden. Spontaan bood Nico Burger van café de "Roode Eenhoorn" zijn diensten aan en zorgde er met zijn grote mobiele kraanwagen voor dat de klus pro deo geklaard werd. Even doemden er moeilijkheden op want een zeer grote steen van graniet paste er vanwege de lengte niet tussen. Snel even naar "De Veert" en aan J.Eelsing, werknemer bij de firma Brugman te Winkel, gevraagd of hij kans zag de harde en 20 cm. dikke steen iets in te korten. Zeer bereidwillig werd aan dit verzoek direkt voldaan en kon ook deze grafsteen op zijn plaats gelegd worden. De "wezenadministratie" stond sympathiek tegenover onze werkzaamheden en stelde vlot een behoorlijk bedrag beschikbaar voor aankoop van grind, zand en tegels. Hiermede kon de toegankelijkheid ver beterd worden door het aanleggen van een voetpad langs het gemaakte talud. De gemeente zorgde dat er voor de afwerking een aantal kleine keisteentjes kwamen terwijl gemeentewerken de aanvoer van het materiaal op zich nam. Ondanks de inzet van groot materieel kon het werk niet worden volbracht zonder de nodige mankracht. Vele uren arbeid zijn verricht door de inzet van C.van der Bijl, S.Kuiper, C.van Zoonen en ondergetekende. Zonder de belangloze arbeid van al de genoemde personen, was het zonder meer een "dure klus" geworden. Hartelijk dank aan allen die hebben meegeholpen om dit project te kunnen realiseren Gift van de Rabobank. Op donderdag 12 november j.1. is met enig officieel vertoon de nieuwe Rabobank aan de Trambaan geopend Bij deze gebeurtenis was ons bestuur met een drietal personen aanwezig. Voor wat de opening betreft, was het in meerdere opzichten leuk dit te mogen meemaken. Na een tweetal toespraken trad een goochelaar op met enkele leuke trucjes. Vervolgens ontstak de welbespraakte goochelaar samen met direkteur J.B.Gruizinga op een tweetal plaatsen een veelkleurig en knallend vuurwerk. Toen het, blijkbaar ongevaarlijke, vuurwerk een omhullend papier had weggebrand, kregen de aanwezigen het woord Rabobank te zien. Hetzelfde gebeurde met een door Jan Reus uit Winkel geschilderd drieluik. Dit kunstwerk laat ons bij gesloten luiken de voormalige rabobanken zien van Nieuwe Niedorp en Winkel, bij geopende luiken worden ons de rabobanken aan de Trambaan en die in 't Veld getoond. Een dergelijke spectaculaire opening werd blijkens de reakties, ten zeerste door de aanwezigen gewaardeerd. Tijdens de toespraak van voorzitter J.Lindhout kregen twee Niedorper-verenigingen als openingsgeschenk, een cheque overhandigd ten bedrage van f.5.000,voor ieder

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1992 | | pagina 2