21 1 Deze notitie is te vinden in de leggers van eigendommen en pachtopbrengsten van de Belgische familie De Merode Westerlo, lopend van 1808 tot 1925, betreffende de Noord- en Zuidhollandse Goederen v.h. Provenhuis. (Gem. arch. Alkmaar). Er staat geschreven dat het dorp Winckel verschuldigd is een jaarlijkse belasting op 128 schoorstenen (of haardsteden) a raison van twee stuivers per schoorsteen. Daaronder het bedrag van 12 gulden (florin) en 16 stuiver. Dan als noot, dat deze belasting is afgekocht op 22 sept. 1806. Het kruis moet dat nog eens verduidelijken. Er staat niet hoeveel er door afkoop betaald is. Dat vinden we echter in het oud-archief van Winkel zelf. Het is een bedrag van 215 en dat staat gelijk aan een periode van zo'n 16 a 17 jaar gewoon blijven doorgaan. Men had er kennelijk genoeg van. Hoe een en ander met Nieuwe Niedorp is gelopen is helaas nog niet boven water gekomen. Wèl een ander haardstedengeldwaar van de reden nog onbekend is. Je mag haast wel aannemen, dat ook hier van een straf sprake is. We komen hier zeker op terug. Oude Niedorp levert nog een verrassing op. Daar is bijna een halve eeuw na de afkoop in Winkel nog betaald aan het Oude mannenhuis in de Schoutenstraat. Het ging daar om 30 haardsteden die dus 30 keer twee stuivers is 3 gulden per jaar moesten opbrengen. Als we onderstaande notities uit voornoemde leggers bekijken valt op, dat er iets begint te haperen in de regelmatige inning. In 1817 voor vier jaar ineens, dan drie jaar normaal. Tussen 1820 en 1848 komt er kennelijk niets binnen en dan nog een enkele maal met kerst (Noël) en 't is gebeurd. Misschien heeft de patroon van het Provenhuis, dhr. De Merode uit Brussel gedacht dat een straf van meer dan 360 jaar wel genoeg geweest is voor zo'n klein Westfries dorp. ."A,., JvZ. /6 ct/y /t' zp. J. -/ f o y AA'A' A/V J cJó 3 - «7 litt.: P.H. Wortel WF0N '66 P.J. Blok Kon.Ac.v.W. afd.Lett. '94 W.A. Fasel Alkm. Jaarboek '71 Met dank aan dhr. J. Domna, Jan Keuken

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1992 | | pagina 22