- 14 - "De gezonde Apotheek" Reeds eerder is verteld dat Siemon Blom naast de bakker woonde. Hij vertelt dat ze vanuit het huis, door het raam kijkend konden zien wat de bakker deed. Vooral de bewerking van het roggebrood kreeg alle aandacht. Het roggemeel werd in een trog gedaan en met water aangemengd. Vervolgens gingen de bakker en zijn knecht op blote benen het deeg in elkaar staan trappen. Ze hielden zich daarbij vast aan een boven de trog hangend touw. De voeten werden natuurlijk vooraf in een emmer met water schoon gewassen Het deeg werd met een soort spade zo nu en dan "omgespit" Was het deeg voldoende bewerkt dan werd het in "broden" afgewogen en in de oven gedaan om gebakken te worden. Boven de winkeldeur hing een uithangbord met afbeeldingen van al datgene wat in de bakkerij gebakken werd., met als onderschrift"De Gezonde Apotheek". Tegen Sinterklaas had de bakker het altijd extra druk. Er werden dan behalve brood ook krentebollenpepernoten, speculaas- en taai-taaipoppen en handjessamen gebakken. Deze laatste zijn ouderwetse krentebroodjes in de vorm van twee samengevouwen handjes. Op Sinterklaasavond kon er door de klanten "gesmakt" worden om krentebollen of speculaas- en taai-taaipoppenHet "smakken" gebeurde bij de bakker thuis met behulp van drie dobbelstenen. Vooraf werd te kennen gegeven of men onder de zes of boven de negen wilde gooien. De prijswinnaars ontvingen meestal krente bollen, het gebeurde wel dat iemand met een arm vol krentebollen naar huis ging "Poepen" en venters. Het uit winkelen gaan zoals wij dit thans kennen was toen bij de "Morrebokkers" nog geheel onbekend. De bakker kwam aan huis te venten en mocht hij een keer niet komen dan bakte moeder de vrouw zelf "heerdkoeken" of tarwebrood. Jan van Twuiver de kruidenier kwam langs de deur met de "kriel" op zijn rug. De kriel is een mand die op de rug wordt gedragen. In de kriel vervoerde van Twuiver de winkelwaren die hij verkocht zoals: koffiebonen, thee, suiker enzovoort. Als van Twuiver in de Moerbeek en omgeving met zijn artikelen bij de klanten rond ging, hielp zijn vrouw Teetje Wit de klanten die in hun winkel "De kleine Winst" kwamen. Op gezette tijden kwam "De Poep" uit Spanbroek langs met de "poepezak" op zijn rug en een stevige stok in de hand. Hij verkocht laken- en kamgarenstoffen waar de vrouwen kleding- stukken van konden naaien. Tegen Sinterklaas en Kerstmis kwamen er vele koekventers langs om te trachten op deze wijze iets extra's te verdienen. Wegens overplaatsing naar de school in Nieuwe Niedorp, vertrok meester Sieswerda op 1 november 1883 uit de Moerbeek. Dit was voor zowel ouders als kinderen een grote teleurstelling omdat zij allen bijzonder aan hun meester gehecht waren. Meester Sieswerda werd opgevolgd door de heer J.Ruijter uit Koog aan de Zaan. Simon Blom heeft bij deze meester nog een poosje op school gelopen tot hij op 18 mei 1885 met zijn ouders naar Haarlem vertrok. De ingekorte en herziene tekst is van A.Wit.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1992 | | pagina 15