- 11 - Als zij hun kans schoon zagen was het wel zeer verleidelijk om er enkele uit de grond te trekken en op te eten. Dit gebeurde dan ook enkele malen hoewel het in feite diefstal was. Toen dit de veldwachter ter ore kwam nam deze maatregelen en schakelde meester Grootes in. Op een gegeven moment werden de lessen onderbroken en richtte meester zich tot de leerlingen uit de hoogste klassen. Hij vertelde over een arme man die beroofd werd van het weinige dat deze nog bezat. Het ergste was dat dit gebeurde door iemand die in overvloed leefde en het aan niets ontbrak. Op de vraag van meester hoe de kinderen dat vonden, werd eenparig geantwoord: "Slecht meester, heel slecht" Meester knikte zeer instemmend en zei vernomen te hebben dat enkele kinderen uit de Moerbeek iets dergelijks hadden gedaan, door van het "armenland" de lekkere worteltjes en knolletjes weg te halen Er heerste een diepe stilte in de lokalen terwijl de meester ook zweeg en niet vroeg wie het hadden gedaan. Het verhaal had stellig grote indruk op de kinderen gemaakt want nadien werd er nimmer meer van een dergelijke diefstal gehoord. Als de school uit was gingen de Moerbeker kinderen veel naar dokter Swartsenberg om te vragen of er nog medicijnen voor de zie ken in de "Morrebok" meegenomen moesten worden. Als dat het geval was kregen de kinderen van de dokter een stukje "zoethout" of een dropje voor het meenemen.Bij afgifte van de medicijnen in de Moerbeek zat er vaak een cent beloning aan vast voor de bezorgers Het dagelijks bezoek aan de school naast de kerk in Nieuwe Niedorp eindigde in oktober 1879. Een nieuwe school in de Moerbeek. Op 6 oktober 1879 werd de nieuwe school in de Moerbeek geopend en konden de kinderen die daar woonden en ook die uit de Kampen en omgeving, op deze school het onderwijs ontvangen. De school was door de vader van Simon Blom gebouwd voor een bedrag van f. 6666,00 en stond aan de Moerbekerweg tussen de Wateringskant en Moerbeek in. Tot hoofdonderwijzer was benoemd de heer B.Sieswerda uit Uitgeest, die geheel alleen het onderwijs voor zes klassen moest verzorgen. Het was niet bepaald een lichte taak die hij op zich had genomen. Meester Sieswerda was een goed onderwijzer want hij leerde de kinderen zelfstandig denken en werken, zodat zij al vroeg op eigen benen konden staan Tegen over de school waren nog twee flinke bospercelen die veel door de jeugd werden bezocht. Er groeiden daar wilde aardbeien en bramen, een geliefde lekkernij voor de kinderen. Ook verbleven en nestelden er veel vogels, voor de jongens was geen boom te hoog om bij de eieren te kunnen komen. Tweemaal was Simon Blom in zijn jeugd getuige van een brand die veroorzaakt was door het inslaan van de bliksem. Dit betrof de boerderij "Kieftenburg" aan de Hoogenbieren bij Haringhuizen en de meelmolen aan de Veiinik. De molen is nadien niet meer opgebouwd.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1992 | | pagina 12