- 9 - Voor de timmerwerkplaats en de smederij annex fietsen makerij aan de Dorpsstraat, was er binnen de Kampen" vanzelfsprekend geen voldoende werk. Men probeerde orders te verwerven van dorpelingen en beconcurreerde zo de plaatselijke middenstanders. Met de stichting van de gasfabriek (thans Hoefplein) te Nieuwe Niedorp in 1913 kreeg Smit handenvol werk met de aanleg van gasleidingen. Hartog was minder fortuin lijk en het was op aandringen van Schermerhorn dat hij enige werkzaamheden van de kerkvoogdij kreeg opgedragen. Dit zeer tegen de zin van een aantal notabelen zoals zou blijken. Bij de behandeling der posten over het dienstjaar 1912 vindt notabel P.Saal een rekening van J. Hartog. Hij vraagt wie dat is. De voorzitter antwoordt dat het hier gaat om de timmerman uit de kolonie. Notabel JvStamraes geeft daarop te kennen: Het zich niet te kunnen begrijpen, dat door kerkvoogden aan die menschen, die de gemeenschap hier niet willen, arbeid voor de kerk wordt opgedragen. Schermerhorn, die deze bijeenkomst niet bijwoonde, rea geert in een volgende vergadering. Als de kerkvoogdij altijd het standpunt had gehuldigd werk te verschaffen aan leden van de kerk, met welk recht zou Stammes het werk dan aan enkele personen wil len ontzeggen. Het was in deze jaren dat de kolonisten nogal eens het mikpunt waren van baldadige jongeren. In eerste instan tie liet deze vredelievende gemeenschap zich deze be dreigingen wel gevallen, maar tenslotte was voor hen de maat vol Wordt vervolgd.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1992 | | pagina 10