- 5 - Een volgende weging kon vervolgens zonder betaling geschieden. Het systeem moest noodgedwongen komen te vervallen, er kwam weer net als voorheen, iemand om de wegingen te verrichten. Er moest toen een tarief van f.3,00 voor iedere weging worden betaald. Dit bedrag werd voor ieder de helft, verdeeld tussen de bediener van de weegbrug en de vereniging van eigenaren. Door een veranderde wijze van het vervoer der producten, voldoet de weegbrug thans niet meer aan de te stellen eisen van weging. Het merendeel der aandeelhouders is van mening dat aan het plaatsen van een nieuwe en grotere weegbrug te veel financiële bezwaren zijn verbonden. Al enige tijd geleden is besloten de verdere exploitatie van de weegbrug te beeindigen. Samenvatting In het begin van de dertiger jaren geschiedde vooral op het platte land, het wegen van landbouwproducten, vee en andere goederen, nog op kleinschalige wijze. Onder verantwoording en beheer van het gemeentebestuur was er veelal een plaatselijke Waag aanwezig waar officieel gewogen kon worden. Dit moest bij kleine hoeveelheden gebeuren omdat het in één keer wegen van enkele duizenden kilogrammen niet mogelijk was. Er was dan ook sprake van een groot maatschappelijk belang toen in 1934 op initiatief van de landbouwers uit de Groetpolder, de bouw van een voor die tijd moderne weegbrug gerealiseerd kon worden. Niet alleen de agrariërs profiteerden van deze voorziening, ook het bedrijfsleven, kleinere middenstand en individuele personen maakten gebruik van de weegbrug De tijden veranderen, evenals de wijze van verzending en vervoer van de diverse producten en goederen. De weegbrug te Winkel is met de afmeting 2,40m. x lOm. te klein voor de grote vrachtwagen-combinaties van thans. Ook het weegvermogen van maximaal 25 ton is te gering voor de eisen die men er thans aan stelt. Grotere bedrijven beschikken nu veelal over een eigen weegbrug van voldoende capaciteit. V anwege de unieke ligging op de Westfriesedijk alsmede de maat schap pelijke betekenis die zij voor de bevolking van Winkel en omgeving heeft gehad, is er een historische eenheid ontstaan tussen de dijk, weegbrug en Winkel. Hoewel exacte gegevens ontbreken is bekend dat het merendeel van de weegbruggen met een kleine capaciteit, in de loop der jaren zijn verdwenen. Plaatsing op de Provinciale monumentenlijst zou dan ook toe te juichen zijn. Bij brief van 10 januari 1992 heeft het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier aan de gemeente Niedorp te kennen gegeven, genegen te zijn beheer en onderhoud van de weegbrug voor haar rekening te zullen nemen, mits de Provincie tot plaatsing op de Provinciale monumentenlijst zal besluiten. Eventuele openstelling van de weegbrug op bijvoorbeeld de jaarlijkse monumentendag zou in overleg met de stichting "Historisch Niedorp" geregeld kunnen worden. Namens de stichting "Historisch Niedorp" Voorzitter, A.Wit

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1992 | | pagina 6