- 26 - Jan Breebaart bracht de post bij Jaap van der Klooster en Gert Hollenberg. Jan Breebaart kan heel wat vertellen over zijn dorp Winkel. In november 1990, Breebaart was toen nog maar 91 jaar, heb ik vele uurtjes met hem gepraat over Winkel van net na de eeuw wisseling. Dus in het hieronder volgende verhaal begeven we ons zo ongeveer in de Winkeler jaren tussen 1910 - 1920. Breebaart heeft een ijzersterk geheugen, weet nog van alles, vooral veel namen weet hij zo uit het hoofd op te noemen. Jarenlang woonde hij in het huisje aan de Dorpsstraat pal naast de groentewinkel van de familie De Bakker, daarna Jan Coljee, vervolgens Jan Brinks en tenslotte John Bes. Het houden van 'knijnen' is altijd Breebaarts grote hobby geweest: "Ik hield van vlaamse reuzen, grote zware jongens, soms wel 22 pond per stuk" Op tentoonstellingen sleepte Breebaart nogal eens een beker in de wacht. "Ik verkocht m'n knijntjes ook wel aan fokkers; de duurste reus verkocht ik aan een Amsterdammer voor 225,- Dat was niet in 1920 hoor, maak je maar niet ongerust) Ik kwam vrijdagavond net na de keuring op de tentoonstelling, in de deuropening kreeg ik al te horen dat er iemand op me stond te wachten. De goede man wilde speciaal van mij een vlaamse reus kopen. Dat kon wel, maar de leperd wees wel meteen de beste van het hele spul aan. Wat wilde ik er voor hebben? Hij wilde best geld geven, dus ik vroeg 200,-. De Mokummer was meteen accoord en zondagavond bij het ophalen gaf hij me nog 25,- extra omdat ik zo goed op het dier had gepast. M'n knijnenhobby heeft nooit een cent gekost. Ik had hele beste rammen, dus als ze bij me kwamen om voedsters te laten dekken dan zei ik vaak dat ze geen dekgeld hoefden te betalen, maar sprak af dat ik uit het nest een beste voedster of ram voor nul centen uit mocht zoeken. Zo hield ik vers bloed in de hokken en wist meteen van welke ouders ze afkomstig waren. Ze waren immers door m'n eigen rammen gedekt. Breebaart is zowat twee jaar koetsier geweest bij Willem Keetman, maar hij is ook nog postbesteller geweest en dat hield hij langer uit, ruim 13 jaar.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1992 | | pagina 27