- 25 - Nog eens over Gaard gesproken. In mijn verhaal over het Ontstaan, de Ontginning en Bewoning van ons gebied II -info 11 1988- staan wat opmerkingen over de oor spronkelijke betekenis van Slootgaard die nodig wat bij gesteld moeten worden. De opvatting van o.m. Pannekeet dat de naam Sloot gaardpolder te maken heeft met tuin of tuinbouwgebied leek me wat ver gaan gezien het feit dat de naam al bestond vóór de inpoldering van het meer, maar dan doorgaans geschreven als Slootgert Het meer heeft echter wellicht zijn naam te danken aan een kleine vroegere landaanwinning -of herwinning- westelijk van de Vroonsloot ofwel de sloot die de Bleekmeer met de Schager Waard verbond. Juist de combinatie van het belangrijke verbindingswater met de daaraan liggende akkers heeft moge lijk de naamgeving van het aan grenzende meer (of waardgebied) bepaald. Aanvankelijk kan er, naar analogie van Bleekmeer, Witsmeer en Woudmeer, van het Slootgaardmeer gesproken zijn dat mettertijd vereenvoudigde tot Slootgert. Overigens komt het woord gaard ook voor in de zuidelijke punt van de polder. Als je van De Weel via onze laatste Wipbrug de spoorbaan 0 oversteekt ligt onmiddellijk rechts een stuk land met de oude veld naam Spijkers gaart. Om de Oude Slootgaart te vinden rijdt men de Slootgaardweg af tot men niet verder kan. Hier liep de genoemde sloot links naar de Bleekmeer en rechts naar de Schager Waard of Witsmeer (en nog niet zo lang geleden via de Schager Vaart naar Schagen). Aan de overkant van het water -notabene in de Speketer- lag de Oude Slootgaard. Het zo moeizaam ontwikkelde landschap werd door een rigoureuze verkaveling

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1992 | | pagina 26